חותם בכנסת

בני נוער חילונים: מערכת החינוך מוחקת את הזהות שלנו

ועדת החינוך, התרבות והספורט | ג' תמוז

ביוזמתה של יו"ר מרץ זהבה גלאון נערך דיון, בוועדת החינוך בנושא תכני לימודי היהדות במערכת החינוך הממלכתית. בדיון השתתף נציג ארגון חותם אשר ספג צעקות מחברות הכנסת זנדברג ורוזין. ארגון חותם: "דווקא חברות הכנסת שמייצגות את הפלורליזם והפתיחות לא מסוגלות לשמוע אחרים"

בדיון, שנערך לבקשתה של חה"כ גלאון, היא הלינה יחד עם חברי כנסת נוספים מהשמאל, וכן נציגי ארגוני הרפורמים וארגונים חילוניים נוספים  על כך שבמוסדות החינוך ישנה כפיה דתית. מושא התקפותיהם היו נציגי אגף מורשת של משרד החינוך.

נציג ארגון חותם שהשתתף בדיון הזכיר לנוכחים כי לפני מספר חודשים התקיים דיון באותה וועדה על התכנים של מקצוע תרבות יהודית ישראלית במערכת החינוך הממלכתית, אשר במהלכו נשמעו ביקורות קשות על מקצוע תרבות יהודית ישראלית, בדגש על התכנים ומכוני ההכשרה לתכנית, המייצגים ארגונים מן הקצה הליברלי שבשולי החברה הישראלית.

"קצת מוזר הדברים שנאמרו פה, על זה שלגורמים הפלורליסטים אין מקום במערכת החינוך, בדיון הקודם כבר הוכח כי דווקא במקצוע הזה של "תרבות יהודית ישראלית" מי שנותן את הטון הכי מרכזי בספרי הלימוד ובתכנים וכן האנשים שמובלים את המערכת הללו, אלו האנשים שנמצאים בקצה הפלורליסטי של החברה הישראלית" הזכיר נציג חותם.

בתגובה לדברים, החלו חברות הכנסת של מרצ לצעוק ולהפריע, ורק לאחר התערבותו של יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי התאפשר לנציג חותם להמשיך בדבריו.

"אנו מסכימים, שכשם שאין מקום לכפיית תכנים דתיים על הציבור מסוים שחברת הכנסת גלאון מייצגת פה, שזה לא ציבור גדול, אך עם זאת, לציבור הרחב של החינוך הממלכתי, לא מתאימים התכנים הרפורמים שרוצים לכפות עליו, זה ציבור מסורתי ברובו, שרוצה את התכנים של היהדות הנאמנה והמסורתית, מגיע לו שלא יכפו עליו תכנים אולטרא ליברליים".

 

לדיווח באתר סרוגים לחצו כאן>>

לצפייה בדיון המלא באתר הכנסת לחצו כאן>>

לפרוטוקול הישיבה לחצו כאן>>