חותם בכנסת

דיון בנושא: "ההתעללות בבעלי חיים במסגרת "המשלוחים החיים""

ועדת הכלכלה בכנסת | י"ט בתמוז תשע"ו

ועדת הכלכלה דנה בנושא המשלוחים החיים של עגלים וטלאים מאוסטרליה ומאירופה לשחיטה בישראל. בדיון נשמעו עמדות סותרות.

מוזמנים לדיון: שר החקלאות ופיתוח הכפר, המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר, רשות המסים, משרד הכלכלה והתעשייה, משרד הבריאות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, רשות הספנות והנמלים, משרד המשפטים, המועצה לענף החלב בישראל, ארגון מגדלי בקר לבשר, התאחדות חקלאי ישראל, התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל, איגוד לשכות המסחר, יצרני ויבואני בשר, נמל אילת, נמל אילת, עיריית אילת, ארגונים להגנה על בעלי חיים, ארגון ישראל נגד משלוחים חיים, התאחדות מגדלי בקר לחלב

 

תקציר:

 מספר חברי כנסת דיברו בחריפות כנגד המציאות של הובלת עגלים וטלאים באוניות מאוסטרליה לישראל למטרות שחיטה. לדבריהם תהליך זה מלווה בסבל גדול הגובל בהתעללות. בנוסף, הם הזכירו את העובדה, שלמרות שכמות הייבוא גדלה, המחירים לא ירדו, לטענתם, בשל סוג של מונופול שקיים בתחום ע"י היבואנים.

שר החקלאות סקר את האפשרויות השונות שמשרדו בוחן בכדי לפתור בעיה זו - כגון, ייבוא בשר מצונן מאירופה ומדרום אמריקה, וכן הידוק הפיקוח על תנאי הובלתם של בעלי החיים.

עמדת ארגון חותם:

ארגון חותם הגיש לשר החקלאות דף עמדה, אשר סוקר את עקרונות היחס לבעלי חיים והשימוש בהם עפ"י ההלכה - 

צער בעלי חיים הוא בערך גבוה בהלכה היהודית, אבל מאידך, תפיסת התורה היא שבעל חיים נוצרו לצורך האדם ולשימושיו. זאת בשתי מגבלות:

א. שמדובר בצורך אמיתי של רוב האוכלוסייה.

ב. שהפעולה אינה גובלת באכזריות. 

לאור זאת, יש לבחון האם הפסקת המשלוחים תשפיע על מחירי הבשר, והאם אכן ישנם פתרונות חלופיים אשר יכולים לספק את כמות הבשר הנצרכת בשוק הישראלי. יחד עם זאת, גם אם יימשך הייבוא, יש לדאוג שהוא לא ייעשה באכזריות, וכי יתוקנו התקנות המטיחות את הובלת בעלי החיים בצורה נאותה. 

 

 

לשידור הוועדה לחץ כאן>> 

 

קישור לכתבה בערוץ 7 לחץ כאן>>