חותם בכנסת

דיון בנושא: מצוקה חסרת תקדים בכלביות בישראל

ועדת החינוך, התרבות והספורט | כ"ח בתמוז תשע"ו

בעיית הצפיפות בכלביות דורשת ביצוע מיידי של תוכנית 'עקר-החזר' למניעת סבל והמתת הכלבים.

המשתתפים: שר החקלאות,  עמותות למען בעלי חיים, איגוד הווטרינרים ברשויות המקומיות, נציגי עיריות

תקציר: הח"כים השונים ונציגי ארגוני צעב"ח דיברו על המצוקה הקשה שיש בכלביות, על התפוסה הגבוהה, על הסבל והתנאים המזעזעים, ועל ההמתות הרבות. עיקר הזעקה היא על הצורך במציאת פתרונות - עיקור וסירוס (תוכנית 'עקר-החזר'), הגדלת תקציבים לכלביות ולעמותות ועוד.
השר אריאל דיבר על כך שיש עיריות שבהן לא הורגים, ופתרו את העניין על ידי האימוצים, והמשרד מתכונן לפתוח בקמפיין לטובת העניין (היו"ר מרגי דיבר על כך שהעלויות של האימוץ והגידול גבוהות, ולכן אנשים שוקלים פעמיים - וצריך לטפל בזה). בנוסף, הוא הזכיר את הנושא של קידום המחקר בכדי לתת כלים נוספים.

עמדת ארגון חותם: נציג חותם דיבר על כך שאי אפשר סתם כך לבטל את ההמתות, בגלל מספר סיבות - עומס כספי גדול על הרשויות המקומיות (שיבוא על חשבון צרכים אחרים), צורך בהקצאת שטחים נרחבים לכלביות נוספות, וגרימת נזקים לציבור בעקבות הימנעות צפויה של הרשויות המקומיות מלאסוף אל הכלבים המשוטטים. בנוסף הוזכרה העובדה, שהסירוס והעיקור הנם אסורים על פי התורה (דבר שגרם לקריאות ביניים). וממילא את ההדגשה החוזרת ונשנית של חותם, כפי שגם שר החקלאות אמר בעבר, שיש צורך להשקיע תקציבים בפיתוח הפתרונות ההורמונאליים והכימיים שהנם מותרים על פי ההלכה ויותר מוסריים.

לדף העמדה המלא בנושא סירוס ועיקור בעלי חיים>>

קישור לצילום: לצפייה בשידור הוועדה לחץ כאן>>