חותם בכנסת

דיון בנושא: שמירת הקשר עם יהדות התפוצות

ועדת העלייה והקליטה | י"ג בטבת תשע"ז

כך קורא יו"ר ועדת העלייה והקליטה אברהם נגוסה, מול דרישתה של "הקואליציה לשוויון ביהדות" להכרה במעמד האישי גם של הרפורמים והקונסרבטיבים. דב זקהיים, מייסד הקואליציה: 85% מהקהילות היהודית בארה"ב אינן אורתודוקסיות.

בוועדת העלייה והקליטה, התקיימה היום (רביעי) פגישה עם חברי "הקואליציה לשוויון ביהדות" מיהדות ארה"ב. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי "חשוב לשמור על הקשר עם יהדות התפוצות - תוך שמירה על דמותה של מדינת ישראל. זרמים ביהדות ארה"ב מבקשים לקחת חלק בעיצוב דפוסי החיים היהודיים של המדינה, והדיאלוג הוא הדרך לשמור על העם היהודי כמשפחה אחת".

 

לדברי דב זקהיים, לשעבר תת-שר ההגנה האמריקאי ומייסד הקואליציה, 85% מהקהילות היהודית בארה"ב אינן אורתודוקסיות, ולכן אינן מוכרות ע"י הרבנות הראשית לישראל – וגיוריהם, נישואיהן וגירושיהן אינם מוכרות ע"פ ההלכה. "הנתק הזה הוא בעיה לביטחונה הלאומי של ישראל, משום שהתרחקות של יהודי ארה"ב מישראל, כפי שמתבטאת כבר היום בתמיכתם בחרם על תוצרת ישראל, בהסכם עם איראן ובעמדת ממשל אובמה בעניין החלטת מועצת הביטחון - תביא לדעיכת תמיכת הממשל בארה"ב בישראל". לכן לדבריו הוקמה הקואליציה, בה חברים נציגים אורתודוקסים, רפורמים, קונסרבטיבים ורקונסטרוקטיביים. ד"ר סטיבן ביים, מנהל CONTEMPORARY JEWISH LIFE הדגיש שהבעיה המרכזית היא ההתרחקות מזהות יהודית של צעירי יהדות ארה"ב, והוא תולה זאת בהכרה במעמד האישי שלהם בעיני הרשויות בישראל, והמונופול של הרבנות הראשית בענייני הלכה.

 

לדברי ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) "ממשלת ישראל מתחמקת מהתמודדות עם הסוגיות הקשות הללו", וקרא שלא לקבל נציגים מהממשלה לכינוסים בארה"ב – אלא אם ייתמכו בהכרה בגיוריהם ובפשרת הכותל, עליזה לביא סיפרה על הפגנה לאחר הדיון מול בית המשפט העליון - בעניין ביטול "הגט מצפת", קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הוסיפה את מעמדם של רבים מיהודי חבר העמים, שאף יהדותם אינה מוכרת ע"פ ההלכה בישראל, ואילו לפי תמר זנדברג (מרצ), מדינת ישראל כבית הלאומי של העם היהודי, חייבת להיות בעלת זיקה וקשר לכל הקהילות היהודיות – ויש לשמור עליו.  

 

אביטל ליבוביץ', מנכ"לית הועד היהודי-אמריקאי, הדגישה כי אחד מכל ארבעה יהודים בארה"ב איננו מזדהה עם ישראל, ובעיקר בגילאי 40-20 והזהירה כי "אלו יהיו מנהיגי היהדות בארה"ב בדור הבא". לדברי ענת הופמן, ראש המרכז הרפורמי, "תמיכתכם חשובה לנו מאד במאבקנו להגשים את השורה מההמנון 'להיות עם חופשי בארצנו'", ואילו יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, הלין על "התנכלות עיריית ירושלים לשלט 'עזרת ישראל' לרחבה הנפרדת בכותל", והדגיש כי מספר היהודים המזהים עצמם כרפורמים או קונסרבטיבים בישראל - הכפיל את עצמו בשנים האחרונות ועומד היום על 7.5% מיהודי ישראל.

 

אבנר פורת, נציג ארגון "חותם", הדגיש כי החוק בישראל הסמיך את הרבנות הראשית כקובעת נישואין וגירושין, כשרות וגיור בין יהודים בישראל, בהתאם ליהדות וההלכה, ופעולה לערעור מעמדה הוא הריסת היהדות.

 

לצפייה בדיון לחץ כאן>>

להרחבה על ארגון JREC ומטרותיו לחץ כאן >>