יראת שמים בדור של גאולה

לחלק גדול מאיתנו יש או הייתה סבתא עם יראת שמים של פעם - עבודת ה' אצלה זה דבר פשוט וזורם, בלי חוכמות. מבררת הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה האם יש מקום ליראת שמים הפשוטה של פעם גם בדור של גאולה?

האם גם בדור של גאולה צריך לחנך ליראת שמים פשוטה?

השאלה מבחינתי מתחלקת לשניים אחד, האם צריך לחנך? ושתיים, האם אפשר להסתפק בחינוך ליראת שמים פשוטה? כשאני אומרת יראת שמים פשוטה אני נזכרת בסבתות שלי אולי של רבים מאיתנו בסבתות רבתות שלנו שמבחינתם החיבור שלהם לקב"ה ותורתו, והמחויבות שלהם לתורה שהם הכירו למצוות שהם הכירו, היתה מוטבעת עמוק עמוק עמוק בפנים.

האם היראת שמים הפשוטה הזו עובדת, רלוונטית גם בדור שלנו? האם צריך לחנך ליראת שמים כזו? בעיני ברור, ברור, ברור שכן! ברור שהקומה הבסיסית של החינוך ליראת שמים צריך להיות יראת שמים פשוטה. של אנחנו עבדי ה' אני עבדך בן אמתך. אנחנו באים ועושים את רצונו. יש לנו הרבה שאלות למה ככה ולמה אחרת ולמה שש שעות בין בשר לחלב ולמה לקשור את הנעליים בסדר הזה ולמה שבת יוצאת כל כך מאוחר ונכנסת כל כך מוקדם?

הכל בסדר התשובה לכל השאלות האלו היא ככה! ככה הקב"ה אמר ואנחנו כעבדיו עושי רצונו אנחנו עושים זה קומת הבסיס של יראת שמים האם מספיק לחנך ליראת שמים כזו בדור שלנו? וודאי, וודאי, וודאי שלא השאלות של הדור שלנו הם שאלות גדולות השאלות הללו מגיעות גם מהילדים הם מגיעות גם מהתלמידים והם גם מהדהדות בתוכנו עצמנו. וכשאנחנו נפגשים עם כל השאלות האלו לפעמים אנחנו נרתעים מפחדים מאיפה נמצא תשובה לכל השאלות הגדולות הללו? אנחנו נזכרים בדברים של המסילת ישרים שבא ואמר הן יראת ה היא חכמה והיא לבדה חכמה.

ויראת ה' יראת שמים מצריכה לימוד של חכמה לימוד מעמיק בירור מעמיק שתי קצוות של החבל ואת שניהם אנחנו צריכים להחזיק מצד אחד היראת שמים הפשוטה והבסיסית כמו של הסבתות הדבר הזה נכון אולי ובסיסי במיוחד בגיל הצעיר אבל לאורך החיים אנחנו חייבים לבנות את יראת השמים המעמיקה המתמודדת המאתגרת והמאותגרת עם השאלות הגדולות של הדור.

בעזרת ה' שנזכה.