עדכונים מהשטח

פורום חותם מזמין את הציבור לכנס בנושא מעמד בתי הדין לממונות

פורום חותם מזמין את הציבור לכנס בנושא מעמד בתי הדין לממונות /

'פורום חותם' עורך בד' טבת (16/12) מושב בנושא מעמד בתי הדין לממונות במסגרת כנס 'דיני ממונות' העולמי שמתקיים זו השנה ה-25 במלון רמדה בירושלים.

במושב, יעסקו בהצעות חוק וביוזמות ציבוריות שמטרתן לחזק את מעמדם של בתי הדין לממונות ולהרחיב את סמכויותיהם.

שרת המשפטים איילת שקד תישא דברים במושב ותעסוק במעמדם החוקי והמשפטי של בתי הדין לממונות, הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו יציג יוזמות ציבוריות וקהילתיות אותן מקדם הפורום, עו"ד משה פולסקי, ראש המחלקה המשפטית של חותם יציג את הצעות החוק עליהן שוקד הפורום, ועו"ד שמעון יעקבי – היועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים יעסוק במכשולים בהם נתקלים בתי הדין בימים אלו ובדרכים לשינוי המצב הקיים. המושב מתקיים בשיתוף מכון הליכות עולם בראשות הרב רצון ערוסי


לפרטים נוספים לחצו כאן

להורדת החוברת "חותם למשפט" העוסקת במשפט ההלכה והמשפט האזרחי בישראל (תחולק לבאי הכנס)

 

מי בעד צער בעלי חיים?

מי בעד צער בעלי חיים? / פורום חותם

סערה תקשורתית התעוררה לאחרונה, כאשר שר החקלאות, אורי אריאל, הודיע על רצונו לבחון חלופות להליך הסירוס והעיקור המקובל לחתולים ולכלבים. הנוהג הרווח  במדינת ישראל להתמודדות עם בעיית ריבוי הכלבים והחתולים המשוטטים הוא לסרסם ולעקרם.

בשיתוף פורום חותם, עלתה הצעה להפנות תקציבים למחקר ולפיתוח של פתרונות כימיים והורמונאליים כתחליף לסירוס ולעיקור.

הרב יעקב אריאל שליט"א, נשיא פורום חותם, ברך על הצעד, בעומדו בדבריו הן על איסורי התורה הכרוכים בסירוס ובעיקור, כדברי הכתוב בפרשת אמור " וּמָעוּךְ וְכָתוּת וְנָתוּק וְכָרוּת לֹא תַקְרִיבוּ לַד' וּבְאַרְצְכֶם לֹא תַעֲשׂו"ּ, והן על צער בעלי החיים שנגרם מפעולות אלו.

על פי הצעת הפורום, הנתמכת גם על ידי גורמי מקצוע, ניתן לטפל בבעיה על ידי אמצעים שאינם אסורים מבחינת ההלכה, ואשר הצער הנגרם בהם הנו אפסי ביחס לפעולות המקובלות כיום. המדובר הוא בפעולות אשר אינן מונעות את יכולת ההולדה באופן מוחלט, אלא רק באופן זמני, וזאת על ידי זריקה או בעזרת השתלת שבב המשפיע לתקופה מסוימת על פעילות הרבייה של בעל החיים.

פורום חותם הביע את תמיהתו על כך שהארגונים הלוחמים למען בעלי החיים, לא התייחסו בצורה עניינית לטענות כנגד ההליך המקובל ולהצעות החלופיות.

בשולי הדברים יש להעיר, שאין זה ראוי שארגונים המשמים כספקים של פעולות הסירוס והעיקור, ואשר גורפים מכך רווחים גדולים, יופיעו כבעלי עמדה אובייקטיבית בדיון עקרוני וחשוב זה.

בסופה של הפרשה, הורה היועץ המשפטי לממשלה לשר אריאל להעביר את כל התקציבים לפעולות הסירוס והעיקור. פורום חותם ימשיך ללוות את הנושא גם בעתיד.

 

למכתב הפורום לח"כים אודות אכזריות הסירוס בבע"ח ולדף העמדה בעניין

למכתב התמיכה של הפורום בשר החקלאות אורי אריאל 


דפי עמדה

מניעת עיקול מיטלטלין מבתי כנסת

מניעת עיקול מיטלטלין מבתי כנסת

חבר הכנסת יואב בן צור (ש"ס) העלה הצעת חוק ולפיה כאשר נוצר חוב לבית תפילה, תימנע האפשרות לעקל מיטלטלין מבית התפילה, ולא רק תשמישי קדושה כפי המצב החוקי הנוכחי.

בדיון שנערך בוועדת חוקה, חוק ומשפט, הוצג על ידי פורום חותם דף עמדה שנערך על ידי מכון משפט לעם, המחזק הצעת חוק זו.

בדף העמדה, לאחר הדגשת חשיבותו של מוסד ההוצאה לפועל שבלעדיו אין משמעות למערכת משפט כלשהי, התבארה עמדת ההלכה ביחס לדברים אותם אין גובים מהחייב במגמה לאפשר לו להמשיך להתקיים.

 

להמשך קריאה לחצו כאן

לדף העמדה של הפורום בעניין מניעת עיקול מטלטלין מבתי תפילה

צפו בראיון עם אבנר פורת, נציג הפורום שנכח בדיון הוועדה בנושא

 

חותם למשפט

חותם למשפט

בתקופה האחרונה עמל הפורום בשיתוף המכונים העוסקים במשפט – 'מכון הליכות עולם', 'מכון משפט לעם' ו'מכון משפטי ארץ', על מספר אפשרויות של הצעות חוק אשר יעגנו באופן חוקי את מעמדם של בתי הדין לענייני ממונות.

הצעות החוק תוצגנה במסגרת המושב בנושא:מעמד בתי הדין לממונות – חקיקה ותקנות ציבוריות

המושב יתקיים במסגרת הכנס העולמי ה 25- לדיני ממונות.

בנוסף, יש לציין את הצעת חוק שיפוט בתי דין דתיים (בוררות), התשע"ד–2014 שהונחה על שולחן הכנסת התשע עשרה, על ידי מספר חברי כנסת, הדוגלת בכך שבתי הדין הממלכתיים יהיו מוסמכים לדון בדיני ממונות, בניגוד למצב הקיים כיום

 
להורדת נוסח הצעת החוק שנדונה בכנסת בעניין שיפוט בתי דין דתיים לחצו כאן

משולחן הפורום

'פורום חותם' עסק לאחרונה במגוון נושאים שעלו לסדר היום הציבורי:

הפורום פנה לשר החקלאות אורי אריאל בבקשה למצוא פתרונות הלכתיים ראויים להתמודדות עם גידולם הדמוגרפי של חיות הרחוב והניח על שולחנו הצעה שבמסגרתה יבוצע שימוש בסירוס הורמונאלי (המותר הלכתית). שר החקלאות נעתר לבקשה, מה שעורר דיון ציבורי נרחב כשחלק מארגוני בע"ח טענו כי יש לסרס ולעקר כירורגית חתולים וכלבים כבעבר. הפורום תמך בהצעת השר והביע התנגדות תקיפה להצעת עיקור כירורגי בחתולים - הליך רפואי הכרוך בסבל רב ומנוגד להלכה. הפורום אף זכה לתמיכת אנשי מקצוע שהעידו על אכזריות ההליך וקראו להימנע מביצועו. 
בתוך כך, שיגר הפורום פנייה לחברי הכנסת בדרישה לאסור התעללות בבע"ח בצירוף סרטון הממחיש את הסבל העובר על בע"ח בתהליך זה. 
בעקבות הסערה התקשורתית שנסובה סביב דבריו, פרסם הפורום מכתב תמיכה פומבי בשר החקלאות אורי אריאל ונשיא הפורום, הרב יעקב אריאל, התבטא גם הוא בעניין והביע תמיכה בדבריו של השר.
מלבד המאבק בשאלת הסירוס והעיקור, ניהל הפורום במקביל מאבק נוסף בעניין מעמד בעלי החיים ויצא חוצץ נגד הצעת החוק לעגן זכויות בעלי החיים כבעלי מעמד עצמאי. נשיא הפורום, הרב יעקב אריאל, התבטא גם הוא בעניין וקבע כי "אסור שהדאגה לבעלי החיים תבוא על חשבון הדאגה לבני אדם".

ובעניין אחר, בעקבות פרסום דוח ביקורת מטעם משרד מבקר המדינה אחריות מערכת הכשרות לאבדן מזון בישראל, השיב 'פורום חותם' לדו"ח והפריך טענותיו אחת לאחת. 

מלבד זאת, לקראת כינוס הועדה בכנסת למינוי דיינים, פרסם הפורום דף עמדה ובו פירוט לקריטריונים אשר צריכים לעמוד לנגד עיני הועדה ואף פרסם דף עמדה אודות חובת הפנייה לבתי דין רבניים ואף הביע תמיכה בהצעה להרחיב תחומי ההיוועצות ברבנות הראשית.

נוסף לכך, הפורום הביע תמיכה בהצעה לתיקון חוק הוצאה לפועל שנדונה לאחרונה בכנסת, וקרא להימנע מעיקול רכוש מבתי כנסת.

הגיע הזמן להוציא את ההלכה מהפינה אליה נדחקה, ולהפוך אותה לרלוונטית ומשפיעה בשיח הציבורי ובבית המחוקקים.

מעוניינים להישאר מעודכנים בפעילותו של פורום חותם? הצטרפו לרשימת התפוצה

 נשמח להיות בקשר!

מבית המדרש

הכירו את מכון משפט לעם

הכירו את מכון משפט לעם

מכון משפט לעם נוסד בשנת התשס"ט, בראשות הרב אריאל בראלי.

מכון "משפט לעם" רואה את ייעודו בהגברת מודעות הציבור לבית דין לממונות ולמשפטי התורה. המכון פועל על מנת לעודד את הפנייה לדין תורה וליישום דיני ממונות הלכה ולמעשה במציאות החיים המודרנית. המכון עורך סיורים לימודיים בבתי דין, חוגי משפט כלכלה והלכה, ימי עיון לציבור הרחב ומפגשים בין עורכי דין לתלמידי חכמים.

חוקי המדינה וחוקי התורה השווה והשונה

חוקי המדינה וחוקי התורה השווה והשונה

מבחינה הלכתית לא ניתן לאמץ באופן מוחלט את חוקי המדינה. על הדיינים לברור בין החוקים, ולקבל רק את אלו העולים בקנה אחד עם ערכי התורה.

קיימים שני רבדים בדין התורה: האחד הוא הרובד הגלוי של קביעת הצדק על ידי הכרעת דין, והשני הוא הרובד הנסתר שבו הדין מתחבר לערכי היסוד העומדים בבסיס חוקי התורה.
להמשך קריאה לחצו כאן