על סדר היום

גיוס בנות: שליחות אמיתית או "שריטה" לכל החיים?

גיוס בנות: שליחות אמיתית או "שריטה" לכל החיים?

הסיבה העיקרית להתנגדות הרבנית לגיוס בנות היא האווירה בצבא. מאמר תגובה מעבר למספר בעיות הלכתיות הסיבה העיקרית היא האווירה הקלוקלת הקיימת בצבא, שנוגדת את חינוכן וטבען של הבנות הדתיות. עובדה כואבת היא שהאקלים הנוהג בצבא והנורמות המקובלות בו סותרים את הקדושה והצניעות הבסיסיים שאנו שואפים אליהם.

בפרשת מטות אנו לומדים על התגייסות עם ישראל למלחמת נקמה במדין. חז"ל לימדו אותנו שאין דרכם של נשים להלחם (קידושין ב:) ולכן לא מוזכר שהנשים יצאו לקרב.
זו גם דעתם של הרבנים הראשיים לישראל, בכל שנות קיומה של מדינת ישראל ועד עצם היום הזה, בנות לא צריכות להתגייס. מעבר למספר בעיות הלכתיות הסיבה העיקרית היא האווירה הקלוקלת הקיימת בצבא, שנוגדת את חינוכן וטבען של הבנות הדתיות. עובדה כואבת היא שהאקלים הנוהג בצבא והנורמות המקובלות בו סותרים את הקדושה והצניעות הבסיסיים שאנו שואפים אליהם. הטרדות מיניות, התייחסות לנשים כאובייקט מיני וסגנון הדיבור - ניבולי הפה, גבוהים בעשרות עד מאות אחוזים משיעורם בחברה האזרחית. השורות הבאות, שכתבה חיילת משוחררת, מדברות בעד עצמן: "בעזרת שמים החזקתי עצמי. פשוט לא נתתי לעצמי לרדת. ובכנות – כל החוויות החברתיות בקורס, שכללו התרפקויות הדדיות בנים-בנות, שירה, ריקוד, לינה משותפת במהלך סיורים ברחבי הארץ, ביקורים בשבתות – כל הדברים הללו לא היו מנת חלקי. אך כשהמתח המיני בשיאו, ואני חסרת אונים, בת בצבא של בנים, צבא עמוס חוויות ורגעים נפלאים באמת. צבא שכל כך האמנתי בחובת ההשתייכות אליו. צבא שנלחמתי עם רבים מסובבי כדי להשתייך אליו. כואב לי כל כך עכשיו להודות שטעיתי בקשר אליו, שהדברים האלה שעברו עלי במהלך שירותי בצבא – היו מיותרים" ( 'אשת חיל' עמוד 18). אווירה זו מלווה גם את מיטב בנינו המגויסים, ויש לכך מחיר, אולם מצווה מקיימים גם כאשר התנאים קשים. לעומתם, הבנות אינן מצוות לערוך מלחמה, אלא רק לסייע, ובתנאי שאין די כוח אדם (רדב"ז הל' מלכים ז,ד). המציאות היא שיש מספיק חיילות בצבא, והרצון לשילוב נשים נובע מאג'נדה של שוויון בין המינים. את האמת הזו יש להציג ביושרה לפני הבנות, אולם כפי שנחשף בעיתון בשבע (גיליון 702) עמותת אלומה מעלימה זאת מהבנות, ומוליכה אותן שולל בהצהרותיה. למרות טענותיה של המנכ"לית יפעת סלע שהמגמה היחידה של הארגון היא ללוות חיילות בשרותן הצבאי, המציאות בשטח מצביעה על מגמה אחרת. עמותת אלומה הייתה שותפה מרכזית לכנס ב"בית החייל" בו קרא הרב בני לאו לבנות "להתגייס על מנת להיות עבד ה'". גם באתר הארגון ניתן לראות כי אחת ממטרותיו המוצהרות היא "שינוי תודעתי ביחס לשירות נשים דתיות בצה"ל" - דבר המלמד יותר מכל כי הארגון לא מבקש רק לסייע לתופעה קיימת, אלא לבצע מהפך ערכי-אידיאולוגי ביחס לגיוס בנות דתיות. כך כותב גם חבר אגודת אלומה (בשבע,גליון 704), ד"ר אמנון שפירא: "רבים מגדולי ישראל ומרבניה הראשיים היום... מתירים לבנות להתגייס לצה"ל". לא מיניה ולא מקצתיה. הציטוטים היחידים הם מהרבנים ריסקין, נהוראי ובני לאו. אל מול המדים המגוהצים למשעי, שמעוררים בכל אחד מאתנו רגשות הערצה ושייכות, אל מול הרצון של בנותינו להיות חלק מההוויה הישראלית, יש להציג בפניהן את העובדות: הנחיצות המועטת של שירות בנות בצבא, הסביבה הצבאית השונה והשלכות השירות הצבאי העלול להשאיר משקעים כבדים בנפשן של הבנות. ייתן ה' שכל-טוב ובינה יתירה לבנותינו לשרתו באמונה, ולמצוא את הדרך הנכונה לקדש שם שמים ברבים.

 

 

 

 

למעבר לקריאת הכתבה בערוץ 7 לחץ כאן>>