ניוזלטר אב תשע"ט

מהנעשה בחותם:

קרדיט לבנות ששומרות על העקרונות שלהן – למרות התעמולה המגמתית

לאחרונה פורסמו נתונים ע"י צה"ל המראים על גידול משמעותי במספר הבנות הדתיות המתגייסות לצה"ל בשנים האחרונות.

מנכ"ל ארגון 'חותם', עמיטל בראלי, הפריך את הנתונים שפורסמו ע"י צה"ל באופן מנומק ושיטתי. בדבריו ציין בראלי כי דו"ח שפורסם ע"י מרכז המחקר והמידע של הכנסת לפני כשנה וחצי העלה שאלות קשות על הנתונים שצה"ל פרסם. בראלי הוסיף ואמר כי "מאוד קשה לקבל את זה שדו"צ משחק קצת בנתונים, זה נראה שהאידיאולוגיה שלו זה לעשות חינוך מחדש לציבור הדתי לאומי. אבל אני חושב שאנחנו צריכים בסופו של דבר לתת קרדיט מאוד גדול... לבנות הדתיות שלא מתרשמות מהקמפיינים המתמשכים האלה... רוב המוחלט של הבנות הדתיות, למעלה מ-75%, בוחרות לתת את התרומה המשמעותית שלהן במסגרת השירות הלאומי... הבנות הדתיות שומרות על העקרונות והערכים שלהן שאתם הן מגיעות".

לכתבה המלאה>>

עוד לפני שנה וחצי, ואף יותר מכך, סייע 'חותם' לגלות את הנתונים האמתיים על גיוס הבנות הדתיות ולהפריך את הנתונים שפורסמו ע"י צה"ל, והדברים פורסמו ע"י קלמן ליבסקינד וכן באתר NRG ובאתר 'חותם'. גם כעת הופיעו כמה פרסומים המתייחסים לנתוני האמת, שכאמור פורסמו בסיוע 'חותם' בעבר. לדוגמה:

פוסט של העיתונאי שלמה פיוטרקובסקי ביחס לעיוות הנתונים:

 

כתבה בערוץ 7: צה''ל מסרב לחשוף את נתוני האמת>>

 

סקר 'חותם' חשף: תמיכה רחבה בדרישות לחיזוק הצביון היהודי במדינה

במהלך ימי המו"מ הקואליציוני לאחר הבחירות האחרונות, קיים ארגון 'חותם' סקר, באמצעות מכון 'סמית', שהעלה כי מצביעי איחוד מפלגות הימין מכל גווני הציבור הדתי, תומכים בדרישות המפלגה בנושאי דת ומדינה.

כחלק מכך, 98% מהנשאלים תמכו בדרישה שתביא להפסקת ההתערבות של בית המשפט בסוגיות כמו שבת, גיור, כשרות ונישואין. ביחס לדרישת איחוד מפלגות הימין לפעול לחיזוק התא המשפחתי, בין היתר ע"י הקמת מערך לייעוץ זוגי, הדרכה הורית ומתן תמריצים לפונים לייעוץ לפני גירושין, ענו 90% מהנשאלים כי הם תומכים בדרישה זו, לעומת 5% שהתנגדו.

ארגון 'חותם' העביר את ממצאי הסקר ליו"ר 'הבית היהודי', הרב רפי פרץ, וקרא לו לדבוק בעמדתו זו בעת המו"מ מול 'הליכוד'. ב'חותם' הוסיפו כי הגיעה העת שהציונות הדתית תוביל את טיפוח צביונה היהודי של המדינה, ולא תאפשר לארגונים קיצוניים הפועלים להפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה לפגוע בצביון היהודי.

לכתבה המלאה>>

 

ממשיכים לסייע למצהירות דת הזכאיות לפטור – אך לא מקבלות אותו

אבנר פורת, ראש מחלקת מדיניות ציבורית ב'חותם' ומי שאחראי על תחום הסיוע לבנות דתיות המתקשות לקבל פטור מגיוס, למרות שהן עומדות בקריטריונים שהחוק קבע לקבלת פטור, מעדכן:

"באופן כללי, בתקופה של השנתיים האחרונות סייענו לכחמש מאות בנות, בייעוץ ובעזרה משפטית. בחודשים האחרונים פנו למעלה מ-50 בנות לסיוע בנושא קבלת הפטור. לחלקן הספיק ייעוץ טלפוני ולחלקן נדרש סיוע משפטי. ביניהן למשל ס' מהדרום, נערה דתיה מבית דתי, שבשל לימודיה בתיכון שאיננו דתי זומנה לראיון מצהירות דת. במהלך הריאיון בלשכת הגיוס חיטטו לה במכשיר הסלולרי, בניסיון למצוא מידע מרשיע. בשל התעקשות רשויות הגיוס לגייסה, הגשנו עתירה לבג"ץ בעניין. תשובת המדינה לעתירה הייתה - מתן פטור."

 

ניסתה להטריל ויצאה מוטרלת

כתבת 'מאקו', רחלי רוטנר, ניסתה להטריל את 'חותם': התקשרה לאבנר פורת כשהיא מתחזה לנערה חילונית המבקשת לקבל פטור מצה"ל. רוטנר קיוותה, כנראה, שאבנר ישתף פעולה ויסייע לה לקבל פטור, למרות שניכר מדבריה שאינה עומדת בקריטריונים לקבלתו, ושהיא מתכננת לשקר בלשכת הגיוס. אלא שאבנר, כמובן, הסביר לה בפשטות: "כדאי מאוד להגיד אמת... לא מומלץ לשקר בכלל, ובטח לא להיתפס בשקר."

לכתבה המלאה>>

 

'חותם' לרב רפי פרץ: בטל את מינוי הדובר שלך

בתחילת חודש סיון מינה הרב רפי פרץ, יו"ר 'הבית היהודי', דובר חדש. בתפקידיו הקודמים, שימש הדובר כמנהל ארגון 'השגחה פרטית', הפועל באופן מוצהר לקעקע את מעמד הרבנות הראשית לישראל בתחום הכשרות והנישואים, כדובר 'נאמני תורה ועבודה' וכן כדובר של הח"כים רחל עזריה ואיתן כבל.

ארגון 'חותם' שיגר מכתב לרב פרץ, שבו הוא נכתבו בין היתר הדברים הבאים: "מאז קום המדינה, המפלגה הדתית-לאומית הייתה נושאת הדגל בכל הקשור לשמירה על הצביון היהודי של המדינה, ובין השאר על תפקידה החשוב של הרבנות הראשית...

נדהמנו לשמוע על מינויו של מר נתנאל דיין לדובר רשמי מטעמך, ואנחנו תוהים כיצד מי שעמד בראש ארגון שכל עניינו היה לייצר אלטרנטיבה לרבנות הראשית תוך הכפשה עקבית וניסיונות חתירה בלתי נלאים, אמור לייצג את עמדת הציונות הדתית, הדוגלת ביהדות ממלכתית?... אנו קוראים לך ומפצירים בך – חזור בך ממינוי מוטעה זה, והסר את הכתם מעל פני הבית היהודי."

לכתבה המלאה>>

 

יצירת סרבניות גט בשם המאבק למניעת מסורבות גט..

לאחרונה התברר בבית הדין הרבני הגדול כי אישה שמוצגת כבר שנים רבות כמסורבת גט, קיבלה את הגט לפני 17 שנים אך היא מסרבת לקבל אותו. האבסורד הגדול הוא שבתיה כהנא דרור, מי ששימשה במשך כעשר שנים כמנכ"לית עמותת 'מבוי סתום' ונחשבת למובילת מאבק מסורבות הגט, היא זו שהמליצה לאישה לסרב בתוקף לקבל את הגט, למרות שלפי פרטי המעשה, הדבר לא מצריך שום ויתור בפועל מצד האישה.

מנכ"ל ארגון 'חותם', אמר בהקשר זה: "שוב מתברר כי ארגון מבוי סתום, למעשה סותם את הדרך בפני הנשים, ומקדם את האג'נדות שלו... על גבן של נשים במצוקה... נוכחנו לגלות כי שוב ושוב, הסבל של נשים העגונות מנוצל בציניות על ידי חלק מארגוני הנשים לצורך מאבק בדייני ישראל אשר קשובים באמת... ופועלים ללא לאות לילות כימים למציאת פתרון לכל מקרה ומקרה במסגרת ההלכה".

לכתבה המלאה>>

 

בחינה תמימה או ניסיון לקדם אג'נדות אנטי דתיות?

בבחינת הבגרות באזרחות שהתקיימה השנה, הופיעה שאלה ביחס לאירוע בו ראש עיר החליט לקיים מסיבת רחוב בשבת במרכז העיר ולעודד את בעלי העסקים לפתוח אותם "לכבוד" האירוע. התלמידים נתבקשו להסביר אך ורק את עמדת התומכים בחילול השבת, כדי "לאפשר לכל אדם לממש את חירותו ללא מגבלה של חקיקה או פסיקה דתית", סוף ציטוט..

יו"ר ארגון 'חותם', הגיב ביחס להכנסת השאלה לבחינה ואמר: "יש מי שמסרב להכיר בכך, שתפקידו כפקיד איננו לסייע לחפצים לטשטש ולמחוק את זהותה היהודית של מדינת ישראל ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה... אנחנו בארגון חותם קוראים לשר החינוך, ליו"ר המזכירות הפדגוגית ולמפמ"ר אזרחות להתנער מגורמים אלו ולהעמידם במקומם, ויפה שעה אחת קודם."

לכתבה המלאה>>

 

דברי נציג 'חותם' בעצרת נגד מצעד הלהט"ב בירושלים

בג' סיון התקיימה עצרת לחיזוק ערכי המשפחה בירושלים, כמחאה על מצעד הלהט"ב שהתקיים בעיר באותו יום. בעצרת, שבה השתתפו מאות אנשים, נשא דברים גם אבנר פורת, נציג 'חותם'.

צפו בדבריו של אבנר בעצרת

 

שבת חותם בהר הזיתים בירושלים

השנה, ארגון חותם השתתף ב'שבת ירושלים' שאורגנה ע"י פרסומי ישראל וקרן אביה. פעילויות השבת כללו תפילות, סיורים ושיעורי תורה מרתקים ומחדשים בהשתתפות רבנים ואישי ציבור רבים, ואירוח מפואר ומהודר במלון שבע הקשתות, על רקע הנוף המרהיב של הר הבית. השבת היתה מוצלחת והותירה במשתתפים טעם של עוד.
תודה רבה לכל מי שטרח ולקח חלק בארגון השבת, ולמשתתפים הרבים. אשרינו שזכינו!

לסרטון מהשבת>>

 

מאמרים:

הגיע הזמן להסדיר את מינוי רבני הערים ולחזק את הרבנות המקומית

"העדר רב מכהן בעשרות ערים וישובים ברחבי הארץ פירושו פגיעה אקוטית בצביון היהודי באותה רשות מקומית, ובמצטבר פגיעה בצביונה היהודי של המדינה ככלל", כך כתב חיים אליהו, חבר 'חותם', במאמר לו נתן את השם: 'מדינת ישראל – עשי לך רב'. במהלך, שנעשה ביוזמתו של הרב אברהם וסרמן, מרבני 'חותם', קרא ארגון 'חותם' לקדם חקיקה שתפסיק את הסחבת במינוי רבנים מקומיים ולנטרל השפעות זרות המגבילות את עצמאות הרבנות.

למאמר המלא>>

 

מתנגדים לכפיה דתית – אבל מה ביחס לכפיה החילונית?

במאמר של אחיעזר וולף, חבר 'חותם', הוא תיאר מצב דמיוני שבו יש רוב דתי במדינת ישראל והיא כופה הפרדה בין גברים לנשים במוסדות החינוך, באירועים ציבוריים ועוד. וולף "הרגיע" את הנבהלים וציין כי לא נגיע למצב כזה בכפייה וברמיסת זכויות של אחרים.

בחזרה למציאות אמר וולף כי המצב הנוכחי, שבו רוב אזרחי המדינה היהודים הם דתיים או חרדים ורק 45% מגדירים עצמם חילונים, לא ניתן לקבל מצב הפוך של כפיה חילונית ואיסור קיום אירועים ולימודים בהפרדה. לדברי וולף: "משרד היועץ המשפטי לממשלה ניכס לעצמו סמכויות לא לו ומונע קיום הפרדה בין נשים לגברים במרחב הציבורי בישראל. סמכות זו, שנלקחה באופן בלתי חוקי... נעשית מתוך רמיסת זכויות אזרחים במדינת ישראל ובאופן לא חוקי ולא ראוי".

למאמר המלא>>

 

האם מדינה מודרנית יכולה לשמור שבת? – סוגיית מפעל פניציה

התשובה לשאלה זו, לפחות בהקשר של סוגיית מפעל הזכוכית 'פניציה', היא שבהחלט כן. עפ"י בדיקה שערך ארגון 'חותם' מול המכון המדעי הטכנולוגי להלכה, גם מפעל 'פניציה' יכול לשמור על כל הלכות שבת, למרות הקושי בהפסקת פעילות התנורים הנצרכים לתעשיית הזכוכית. עפ"י בדיקות של אנשי מקצוע, כבר כעת יכול המפעל לחזור לפעילות מלאה תוך 8 שעות מצאת השבת, ובהשקעה כספית סבירה הוא יוכל לצמצם את זמן הפעלת התנורים במידה ניכרת. המפעל אף קיבל כמה הצעות מעשיות לסיוע במעבר למצב של שמירת שבת, כולל סיוע בהעברת החלטות שיקשו על ייבוא בתחום הזכוכית ויחזקו את התעשייה המקומית.

למרות כל זאת, הנהלת המפעל החליטה לבחור בדרך של איום בפיטור עובדים ולהטיל את האחריות על המצב על ציבור משומרי השבת שלדעתם "הטיל חרם" על המפעל. בתמיכה בדרך שבחרה הנהלת המפעל, אמר שר הכלכלה אלי כהן כי "מי שיפעל להחרים מסיבה שאינה סבירה אנחנו נפעל למנוע ממנו כלים של המדינה".

ארגון 'חותם' פרסם תגובה ביחס לדבריו של שר הכלכלה: "במדינת ישראל, מדינת העם היהודי השבת היא ערך עליון וזכותו של כל אזרח לתמוך דווקא במפעלים השומרים על השבת. דבריו של שר הכלכלה אלי כהן חמורים ומבטאים פטרנליזם וגסות רוח כלפי הציבור המסורתי בישראל... מבירור מעמיק שערכנו עולה כי מפעל פניציה מנהל מסע יח"צ שקרי כלפי הציבור החרדי משיקולים זרים למרות שהוצע לו פתרון הגיוני שיאפשר לו להמשיך בפעילותו..."

לכתבה המלאה על ה"חרם" שלא היה>>

 

לעדכונים נוספים הצטרפו אלינו בפייסבוק

חותם - יהדות על סדר היום