ניוזלטר אדר תשפ"א

מהנעשה בחותם

בג"ץ הוציא צו על תנאי – מדוע לא תהפוך ישראל למדינת כל אזרחיה?

פעילות הסברה – מדוע חשוב לשמור על חוק הנישואים ולא לאפשר נישואים אזרחיים בישראל?

כחלק מקמפיין הבחירות שאנו נתונים בו, עלתה לפני כמה ימים הצעה בתקשורת להחיל נישואים אזרחיים בישראל. בעקבות העלאת הנושא לשיח הציבורי, יצאנו בפעילות הסברה שמטרתה לברר את החשיבות הלאומית והערכית שבחוק הנישואים שקיים היום בישראל. ההסברה נותנת כלים לרוב הדומם שרוצה לשמור על מסגרת אחידה לעם היהודי במסגרת החתונה היהודית, אך לא תמיד יודע להסביר את הבעיות החמורות בנישואים אזרחיים, כשבעצם הווייתם הם נותנים לגיטימציה להתבוללות ויוצרים קרע בעם היהודי, בתוככי מדינת ישראל.

פעילות ההסברה בנושא זה כללה פרסום סרטון פרזנטציה שעסק בשאלה למה חשוב למדינה איך כל זוג יהודי מתחתן, הפקת חוברת הסברה שמתמודדת עם טיעוני התומכים בנישואים אזרחיים, סקר חדש בסוגיה זו בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל ועוד.

מוזמנים לצפות בסרטון ולהתרשם מהחוברת ומהחומרים הנוספים שהתפרסמו כחלק מנושא זה:

סרטון חתונה יהודית – למה המדינה קובעת לנו איך להתחתן?>>

כתבה בערוץ 7: כדת משה וישראל>>

כדת משה וישראל– חוברת הסברה לבירור חשיבות הנישואים כדת משה וישראל, התמודדות עם טיעוני המתנגדים לכך וסקירת נתונים ביחס לנישואים בישראל כיום ובעבר

כדת משה וישראל חוברת הסברה>>

כתבה: סקר חדש קובע: רוב הציבור בישראל נגד נישואים אזרחיים – סקר שקיימה חברת 'מדגם' עבור 'חותם' מלמד כי רוב הציבור בישראל מודאג מהסכנה לרוב היהודי במדינת ישראל ומההשפעה על צביונה של המדינה במידה ויחילו נישואים אזרחיים בישראל. 

לכתבה המלאה>>

דו"ח ארגון 'חותם': מאבק 'הקרן החדשה לישראל' וארגוניה להחלת נישואים אזרחיים כחלק מהמגמה לשינוי צביונה היהודי של ישראל – דו"ח שהפקנו בעבר, סוקר את המאבק שמנהלת הקרן החדשה וארגוניה בנושא זה.

לדו"ח המלא>>

סרטון של הרב אליקים לבנון - עם אחד חתונה אחת>>

כתבה בערוץ 7 על הסרטון של הרב אליקים לבנון>> 

 

בג"ץ נגד המדינה היהודית

בג"ץ הוציא צו על תנאי למדינת ישראל: מדוע לא תהפוך המדינה למדינת כל אזרחיה?

לקראת פרשת משפטים פרסמנו דו"ח שסוקר את הפגיעה המתמשכת בשנים האחרונות בעקרונות היסוד של המדינה היהודית, במסגרת בג"ץ. הדו"ח מסייע להמשיך ולבנות את התודעה הציבורית עד כמה חשוב לפעול לחיזוק הצביון היהודי של המדינה מול הניסיונות הרבים של מערכת המשפט ובראשה בג"ץ לפגוע בצביון היהודי.

לדו"ח המלא>>

לסרטון המלא>>

לכתבה הסוקרת את העולה מהדו"ח>> 

מאמר של הרב אריאל בראלי, מרבני ארגון חותם בנושא: שלטון בג"ץ>>

בדבריו ציין הרב בראלי: "עלינו לצאת למתקפה הסברתית לחשיפת הנזקים אשר ממיט עלינו שלטון בג"ץ, ולדרוש מהפכה יהודית אשר תצמצם את כוחו של בג"ץ אל מול הכנסת, להחזיר למדינה את  צביונה היהודי מתוך הבנה שזו המשענת המוסרית היחידה אשר מכוחה ניתן להכרע את אויבינו ולהקים חברת מופת יהודית אשר במרכזה אכפתיות וערבות הדדית".

 

מעבר לפינה

לפני כחודש השקנו קבוצת ווצאפ בשם 'מדינה עם זהות' לעדכונים ואקטואליה יהודית מבית 'חותם'. המשתתפים בקבוצה, שבינתיים כמעט התמלאה לגמרי, מקבלים מדי שבוע עדכונים על הפעילות לחיזוק צביונה היהודית של המדינה. כמו כן, אנו מפרסמים בקבוצה סרטון שבועי של דמות יהודית שעוסקת בבירור נקודה נוספת בזהות היהודית הציבורית שלנו.

צפו בסרטונים שעושים סדר בראש ביחס לערכי היסוד שלנו כחברה וכמדינה:

הרב חגי לונדין – הציונות הדתית והמודרנה>> | לכתבה בערוץ 7 ביחס לסרטון>>

הרב רצון ערוסי - נישואים אזרחיים פגיעה בזהות שלנו>> | לכתבה בערוץ 7 ביחס לסרטון>>

הרבנית ד"ר שולמית בן שעיה – יראת שמים בדור של גאולה>> | לכתבה בערוץ 7 ביחס לסרטון>>

הרב ליאור אנגלמן – גם מדינה צריכה זהות>> | לכתבה בערוץ 7 ביחס לסרטון>>

 

נתוני הלמ"ס נחשפים – כמה חיילות מבית דתי מגדירות את עצמן ככאלה גם בשנים שלאחר השירות הצבאי?

לאחרונה פרסמנו את נתוני הלמ"ס לשנת 2019, ביחס להגדרת המצב הדתי של בנות דתיות בגילאים 21-29. עפ"י הנתונים, רוב הבנות הדתיות שהתגייסו לצה"ל ירדו ברמתן הדתית באופן משמעותי, לעומת רוב הבנות הדתיות ששירתו בשירות לאומי, שהמשיכו לשמור על אורח חייהן הדתי גם לאחר השירות.

לאחר פרסום הנתונים התעורר דיון ציבורי סוער סביב הנושא. נקודה מרכזית בדיון הייתה התנגדות מצד גופים המעודדים את גיוס הבנות הדתיות לקבל את נתוני הלמ"ס. מצדנו, וכחלק מטיפול בבעיה, החלטנו להרחיב את מיזם 'המסייעת', שמטרתו לסייע לבנות הנתקלות בקשיים בשמירת אורח חייהן הדתי בצבא.

הרחבה ביחס לנתונים העולים מן הדו"ח באתר חותם>>

מוזמנים להיכנס לכתבות ולפרסום השונים בתקשורת וברשתות החברתיות כחלק מהשיח הציבורי שהתקיים סביב הנושא הזה:

פוסט בדף הפייסבוק של מצב הרוח על הכתבה הגדולה שפרסמו בנושא המדובר>> | ראיון של עמיטל בראלי ברדיו חיפה בנושא המדובר>> כתבה ב-Ynet>> | כתבה בסרוגים: כמה מהמתגייסות לצה"ל נשארות דתיות?>> | כתבה בערוץ 20>> | כתבה ב-0404: נתוני הלמ"ס נחשפים: רוב הבנות הדתיות ששרתו בצה"ל אינן מגדירות את עצמם כדתיות>> פוסט של חותם בנושא המדובר>>

דבר נוסף שעולה מנתוני הלמ"ס הוא שישנה ירידה מסוימת באחוז כלל הבנות הישראליות המתגייסות לצה"ל. תופעה זו גם קיבלה ביטוי בתקשורת, כפי שמופיע בכתבות הבאות.

ישראל היום: ירידה במספר המתגייסות>>

ערוץ 7: ירידה במספר המתגייסות לצה"ל>>

כיפה: הקרב על הנתונים: פחות בנות דתיות מתגייסות לצה"ל?>>

במקביל – קמפיין 'אלומה' לגיוס הבנות הדתיות לצה"ל ממשיך

בשבועות האחרונים מתקיים קמפיין של 'אלומה' שמנסה למתג את השירות הצבאי כידידותי עבור מצבה הדתי של החיילת, באופן שלא מתכתב עם המציאות בשטח, כפי שניתן לראות גם בנתוני הלמ"ס שאליהן התייחסנו כאן למעלה. 'אלומה' מקיימת סדרת כתבות תדמית שבה בוגרות 'אלומה' מנסות ליצור את המיתוג המסוים שתואר כאן.

במקביל, 'אלומה' מסרבת להעביר מידע מסוים ביחס להתקשרות העמותה עם משרד החינוך, לאחר ש'חותם' ביקש לקבל את המידע הזה במסגרת בקשת חופש מידע ממשרד החינוך. כעת הנושא נדון בבית המשפט.

השבוע התפרסמה כתבה בערוץ 7, שסוקרת את התנהלות 'אלומה' ביחס שבין ההתכחשות שלה לכך שהיא מעודדת גיוס בנות לצה"ל ולעומת פעילותה הגלויה בנושא זה, התייחסות לנושאים שהוזכרו כאן בשורות אלה, ועוד.

לכתבה המלאה בערוץ 7>>

 

'חותם' חושף: קמפיין אגרסיבי של הצבא מנסה לשכנע בנות שקיבלו פטור דת להתגייס בכל זאת

השבוע פורסמה כתבה גדולה ב- Ynet בנושא קמפיין אגרסיבי שבו צה"ל חוזר ופונה לבנות שבחרו לקבל פטור מטעמי דת ומנסה בכל זאת לשכנע אותן להתגייס. הבנות מקבלות הודעות חוזרות ונשנות ובהן הצעות שונות ובקשה למלא שאלונים לגיוס, ועוד. 

רינה (שם בדוי) מתנדבת כבר שנה שנייה בשירות לאומי, אבל צה"ל ממשיך לנסות לגייס אותה: "אני מבית דתי, גרה ביישוב דתי ולמדתי באולפנה דתית מאוד תורנית, ובכל זאת לקח לי הרבה מאוד זמן עד שקיבלתי את הפטור. בינתיים אני כבר בשירות הלאומי - והנה שוב הצבא פונה אליי. זה מאוד לא נעים. יאללה, שחררו".

בכתבה מתפרסמים גם נתוני שיעור גיוס הבנות לצה"ל בשנים האחרונות, על פי תשובה שקיבלנו לאחרונה מבקשת חופש מידע שהגשנו לדובר צה"ל.

לכתבה באתר Ynet>>

 

הבעת תמיכה בראש החמ"ד הגב' שוש נגר על דבריה ביחס למשפחה היהודית

לפני כמה שבועות שוגר מכתב אל ראש החמ"ד, הגב' שוש נגר, ע"י פורום הארגונים למען המשפחה שאנו ב'חותם' שותפים לו. המכתב התריע בפני הגב' נגר על שימוש בשפה רב מגדרית (חברים.ות יקרים.ות, וכו') בפרסום של בי"ס ממ"ד בירושלים, כאשר מדובר בשפה שבאופן מובהק נועדה לקדם אג'נדה פרוגרסיבית ולטשטש את הייחודיות של המינים השונים.

בתשובתה למכתב הגב' נגר הדגישה כי היא מתנגדת לשימוש בשפה הזו בחמ"ד, ושמדובר בתקלה שלא תחזור על עצמה. הגב' נגר הביעה את תמיכתה הברורה בחיזוק ערכי המשפחה כחלק מחיזוק ערכי היהדות בחמ"ד. לאחר שגופים פרוגרסיביים שונים מחו נגד דבריה של הגב' נגר, כתב הרב איתי אליצור, חבר ארגון 'חותם', מאמר דעה לחיזוק עמדתה של ראש החמ"ד ולהבעת תמיכה בה.

למאמר המלא של הרב איתי אליצור חבר ארגון חותם>>

 

תמרור אזהרה: אחוז היהודים מכלל האוכלוסייה בישראל בירידה מתמדת

בהמשך לפרסום קודם שלנו בנושא זה, לאחרונה התפרסם מאמר של אבנר פורת, ראש תחום מדיניות ציבורית ב'חותם', המדבר על שחיקת הרוב היהודי במדינת ישראל, ובמקביל על עלייה בשיעור ה'לא יהודים' שאינם ערבים במדינה. תופעה זו מתרחשת במידה רבה בשל ההגדרה הנוכחית של חוק השבות, המעודדת "עליה" של אינם יהודים לישראל. המאמר מתבסס על נתוני הלמ"ס ועל מחקר של ד"ר נתנאל פישר מ'פורום קהלת' בנושא זה.

למאמר המלא של אבנר פורת, ראש תחום מדיניות ציבורית בחותם>>

 

חותם מאחלים פורים שמח!

 

לעדכונים נוספים הצטרפו אלינו 

פייסבוק | יוטיובאתר | וואטסאפ