ניוזלטר אדר תש"פ

עדכונים מהנעשה בארגון חותם לחודשים טבת - אדר

מהנעשה בחותם:

חיזוק מעמד השבת הציבורית במדינה:

אחד הנושאים המרכזיים על סדר היום הציבורי בנושאי דת ומדינה בזמן האחרון הוא מעמד השבת הציבורית. השבת הציבורית היא אחד הסימנים הבולטים להיותנו מדינה יהודית, שמירתה חשובה עבור הזהות של כולנו, דתיים וחילונים כאחד. לצערנו, ישנם כוחות שמנצלים את חולשת המערכת השלטונית לאור סבבי בחירות חוזרים ונשנים, ופוגעים במעמד השבת ברשויות המקומיות ע"י פתיחת תחבורה ציבורית בשבת ועוד. בתוך מציאות זו החלו כמה פעולות לחיזוק מעמד השבת הציבורית. להלן התייחסות לכמה פעילויות מהזמן האחרון לחיזוק השבת הציבורית בשיתוף או בהובלת 'חותם'.

מוצרי השבת של 'חותם':

ארגון 'חותם' הפיק כמה "מוצרים" עבור מתנדבים, נוער וכן הציבור הרחב בכללו, שנועדו להדגיש את חשיבות השבת ברשות הרבים. מוצרים אלה כוללים חולצות, סטיקרים, פלאיירים ועוד. את מרבית המוצרים ניתן לרכוש גם באופן עצמאי בחנות מוצרי השבת של חותם.

לחנות>>

 

מנייני קבלת שבת ציבורית ברחבי הארץ:

בשבת פרשת בא התקיימו בכל רחבי הארץ מנייני קבלת שבת ציבוריים בקריאה לחזק את מעמד השבת. ההיענות להשתתפות בתפילות הייתה מדהימה, למרות מזג האוויר הקר. רבנים, אנשי ציבור, משפחות עם תינוקות, מבוגרים, צעירים ותנועות נוער – כל אלה הגיעו להשתתף בתפילות. לאחר השבת הגיעו רשמים נלהבים מכמה מקומות. התפילות עוררו את הציבור – גם את אלה שלפני כן היו אדישים – להאמין שאפשר לפעול למען השבת וערכי היהדות במדינה, ושיש עם מי לעבוד על הנושאים החשובים האלה. בחלק מהמקומות החלו לדבר על התנעת פעילות מקומית לחיזוק השבת. ארגון 'חותם' זכה להיות שותף בהובלת פעילות זו, יחד עם ארגונים וכוחות נוספים.

להלן כמה פרסומים בנוגע לקבלת השבת הציבורית:

 

פעילות לחיזוק השבת בגבעתיים ומיזם 'פה רך':

הפעילות לחיזוק השבת בעיר גבעתיים בולטת במיוחד. קבוצת תושבים מקומיים הקימה מיזם מקסים בשם 'פה רך לשבת' אותו הם מפעילים במסירות. המיזם, שהחל בחלוקת פרחים לציבור הרחב לקראת השבת, כולל הסברה ציבורית בסבר פנים יפות על חשיבות השבת, ועוד. ארגון 'חותם' פועל לסייע למיזם זה ומקיים איתו שיתופי פעולה שונים. 

פרסום על 'פה רך לשבת' בדף הפייסבוק של חותם>>

להזכיר את הדברים הפשוט - מאמר דעה של הרב אברהם וסרמן, מרבני 'חותם' ורב קהילה בגבעתיים, לאחר קבלת השבת הציבורית בעיר.

למאמר המלא>>

פרסום שיצא לקראת קבלת השבת הציבורית בגבעתיים>>

 

הכשרות הממלכתית:

הציבור הצביע ברגליים - 'פסטה בסטה' פ"ת חזרה לכשרות הממלכתית:

'חותם' ממשיך לחזק את הכשרות הממלכתית של הרבנות הראשית, שלה יש את הכוח לשמור על הכשרות ולמנוע פרצות וזיופים – ברמה הציבורית הרחבה.

לפני כשנה וחצי פרסמנו פוסט שמתח ביקורת על המעבר של 'פסטה בסטה' פ"ת לכשרות פרטית של 'צהר' וקראנו לציבור לחזק את הכשרות הממלכתית. הפרסום הפך לפוסט ויראלי (הפוסט הגיע ליותר מחצי מיליון איש!) שהפך לסמל המאבק בין הכשרות הפרטית לבין הכשרות הממלכתית. אלא שהציבור פשוט הצביע ברגליים ונמנע מלסעוד במסעדה שהסירה את כשרות הרבנות. ב'פסטה בסטה' הבינו לאן הרוח נושבת וחזרו לרבנות. צוות 'חותם' הגיע למסעדה להרים 'לחיים' לכבוד האירוע.

להלן כמה פרסומים בנושא זה:

 

התמודדות בנושא הקמפיין לגיוס בנות דתיות לצה"ל:

סילופים ביחס לנתוני הבנות הדתיות המתגייסות לצה"ל:

מזה כמה שנים ארגון 'חותם' מתמודד מול הקמפיין לגיוס הבנות הדתיות לצה"ל – קמפיין שבין היתר מציג נתונים על עליה גבוהה בהרבה ממה שקורה באמת בשטח ביחס לבנות הדתיות שמתגייסות לצה"ל. לפני כחודשיים נחשף בתקשורת שבכירים באכ"א פעלו לזייף את נתוני הגיוס של החרדים לצה"ל, וכל הנושא, כולל זיוף מספר הדתיות המתגייסות, עלה לסדר היום הציבורי. ארגון 'חותם' היה שותף לחשיפת הזיוף ולהצגת נתוני האמת.

להלן כמה פרסומים בנושא זה:   

 

מוקד סיוע לחיילות דתיות:

כידוע, 'חותם' מקיים הסברה לבנות דתיות ולאנשי חינוך ביחס לבעיות הקיימות בשירות צבאי עבור הבת הדתייה ועל דרכי ההתנדבות המתאימות יותר עבורה. כמו כן 'חותם' מסייע לבנות רבות הנתקלות בקושי לקבל פטור גיוס מטעמי דת, למרות שהדבר מגיעה להן. בנוסף, 'חותם' פתח לאחרונה מוקד טלפוני שנועד לסייע לבנות דתיות שהתגייסו – לתת להן מידע על זכויות החיילת הדתייה, ייעוץ ואף סיוע משפטי במקרה הצורך.

למידע נוסף>>

 

הצלחה לקמפיין 'חותם' – 'נאמני תורה ועבודה' התנתקו מ'הקרן החדשה לישראל':

להזכירכם, לפני כשנה וחצי קיים ארגון 'חותם' קמפיין הסברה גדול שחשף את הסיוע שמעניקה 'הקרן החדשה לישראל' לארגונים המקדמים הפרדת דת ממדינה ומגמות ליברליזציה בציונות הדתית. 'חותם' הדגיש כי אותה קרן היושבת בארה"ב ופועלת לשינוי צביונה היהודי של המדינה, מצאה באותם ארגונים פוטנציאל גדול להצליח ליצור שינויי מגמות בתוך הציבור הדתי לאומי.

לאחרונה החליט ארגון 'נאמני תורה ועבודה', אחד הארגונים המרכזיים אליהם התייחס הקמפיין של 'חותם', להפסיק לקבל את תמיכת הקרן. ארגון 'חותם' בירך על החלטת 'נאמני תורה ועבודה' להתנתק מהקרן, והביע תקווה שהארגון יפעל לחזק את צביונה היהודי של המדינה.

להלן כמה פרסומים בנושא זה:  

 

חשיפת הפגיעה בערכי המשפחה במסגרת 'מרכז רקמן' ומוסדות נוספים בבר אילן:

לפני כחודשיים התקיים כנס נוסף באוניברסיטת בר אילן התומך באג'נדה הלהט"בית ובפירוק ערכי המשפחה. לקראת הכנס פרסם ארגון 'חותם' דו"ח הסוקר את הפעילות המתקיימת בין כותלי האוניברסיטה, בעיקר ב'מרכז רקמן' אך גם במוסדות נוספים, לפגיעה בערכי המשפחה. הפעילות נגד ערכי המשפחה – ואף נגד ערכים לאומיים בסיסיים, כפי שמופיע בדו"ח שלנו, מתקיים באוניברסיטה מזה כמה שנים.  

 

ברכות לרגל ההחלטה להעניק פרס ישראל לרב יעקב אריאל:

הרב יעקב אריאל שליט"א נבחר לקבל פרס ישראל על ספרות תורנית ביום העצמאות הקרוב. לאחר שהדבר פורסם יצאו כמה ארגוני להט"ב וגופים אחרים במתקפה נגד הרב אריאל וקראו לבטל את ההחלטה להעניק לו את הפרס. ארגון 'חותם' סייע בפרסום מכתב רבנים שחיזקו את הרב אריאל ובירכו אותו לרגל ההחלטה הנ"ל. ברכות לרב אריאל. 

 

עמדתנו ביחס לבירור הדרך הפנימי בציונות הדתית:

בערוץ 7 התפרסמה כתבה העוסקת בבירור דרך פנימית הנעשית בקרב הציונות הדתית. לכתבה התראיינו כמה דמויות מגווניה השונים של הציונות הדתית, ביניהן עמיטל בראלי והרב חיים נבון.

בראיון לכתבה אמר בראלי, בין היתר: "ציבור צריך דגל וערכים שסביבם הוא יתכנס... בעבר ההתיישבות הייתה זאת שהצליחה לכנס סביבה את כל הגוונים, אבל היום ברוך ה' היא עובדה קיימת ולכן כבר לא מהווה דבק מאחד. היום עומדת לפתחנו שאלת הזהות: מדינה יהודית או מדינה של יהודים... בעתיד אני רואה ציבור יותר גדול עם תפיסות יותר מגובשות, כזה שיכול להתמודד עם התפיסות הליברליות הקיצוניות... אני מאמין שהציבור הציוני-דתי לא סיים את תפקידו ויש לו עוד הרבה מה לתרום למדינה. יש לו שליחות".

לכתבה המלאה>>

 

התייחסות לסוגיית הגיור ולעלייתם של אינם יהודים לארץ:

בעימות תקשורתי שהתקיים בין הפעיל החברתי סמיון גרפמן לבין עמיטל בראלי, אמר בראלי את הדברים הבאים: "העולים מרוסיה הביאו איתם ברכה עצומה למדינת ישראל, אבל הנושא המרכזי שנמצא על השולחן זה הנתון שפרסם משרד המשפטים, לפיו למעלה מ-65% מעולי רוסיה אינם יהודים. מדובר בסדר גודל של 450 אלף אזרחי מדינת ישראל, עם תרומה אדירה למדינה, אבל שאינם יהודים. אנחנו צריכים לשאול עצמנו כחברה האם אנחנו רוצים ששליחי סוכנות ימשיכו להסתובב ברחבי העולם ולאסוף לכאן אנשים שהחיבור שלהם לצביון היהודי מאוד רחוק."

לכתבה של חדשות 12 בנושא>>