ניוזלטר אייר תשעז

עדכונים מהנעשה בארגון חותם לחודש אייר תשעז

עדכונים מהנעשה בשטח

 

*המאבק על גיוס בנות*

 

מוקד משפטי מטעם חותם מסייע לבנות המצהירות שנקראו ל'ראיון דת'   

במסגרת פעילותנו בנושא גיוס בנות דתיות, החל לפעול מוקד משפטי שיסייע לבנות הנקראות ל"ראיון מצהירת דת", וזאת בעקבות תופעה הולכת ומתרחבת של דיווחים על הזמנת צעירות דתיות שקיבלו פטור מטעמי דת, לראיון נוסף בלשכת הגיוס.

מדיווחים שהגיעו לארגון מרבני אולפנות והורים, נראה כי בצה"ל מנסים להקשות על הבנות, ובוחרים באקראי בנות שיקראו לראיון נוסף, בו נערכת בחינה מדוקדקת יותר של הידע שלהן בנוגע לשמירת תורה ומצוות. ב'חותם' מדגישים כי לא מדובר בבנות שהתחזו, או שדתיותן מוטלת בספק כל שהוא.

המוקד מעניק סיוע משפטי וליווי אישי במטרה לשמור על זכויותיהן הדתיות של הבנות ועל זכותן החוקית לקבל פטור מצה"ל ולשרת במסגרת השירות הלאומי. לפניות למוקד חייגו: 073-3904102

להרחבה: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/343806

 

 

מה חושבים בציבור הדתי לאומי על שירות בנות בצה"ל?

בתגובה לקמפיין המתמשך של צה"ל וארגונים נוספים לטובת גיוס בנות דתיות לצה"ל, נרתמנו בחותם לבדוק את העמדות של אנשי הציונות הדתית ביחס לשירות בנות בצה"ל. בסקר שערכה חברת 'מסקר' מתברר כי רוב מוחלט בקרב הציבור הדתי-לאומי חושב שהצבא אינו מאפשר לבת הדתית לשמור על עולם הערכים שלה. גם ביחס לטענות שההליכה לצבא הפכה לנורמה מקובלת, הסקר מעלה תוצאות מעניינות: 72  אחוזים מהנשאלים השיבו כי ימליצו לבתם לשרת במסגרת השירות הלאומי, בעדיפות רבה או מוחלטת על פני השירות הצבאי. לעומתם, כ‑ 12 אחוזים בלבד מקרב הנשאלים היו ממליצים לבתם לבחור בשירות צבאי.

להרחבה: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/343341

 

 

מה בין ארגון חותם לשוברים שתיקה? פנייה לרמטכ"ל

בתדרוך שערך הרמטכ"ל לעיתונאים הוא תקף בחריפות את פעילותו של ארגון חותם, השווה את חותם לארגון השמאל האנרכיסטי שוברים שתיקה, וטען כי הקמפיין בנושא גיוס בנות דתיות הוא מגוחך ומיותר. מנכ"ל הארגון עמיטל בראלי פנה במכתב לרמטכ"ל ובו מחה על ההשוואה המגוחכת, בסרטון שהוציא הארגון חושף מנכ"ל חותם את הקמפיין שמנהל דובר צה"ל בכדי להביא לעלייה באחוזי הגיוס של הבנות הדתיות, וזאת בניגוד לטענות הרמטכ"ל כי לצה"ל אין יד בדבר.

אז מה אתם חושבים? יש קשר בין חותם לשוברים שתיקה? צפו בסרטון ותחליטו בעצמכם

להרחבה: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/345034

 

*דת ומדינה*

 

רבני הציונות הדתית: לדחות את ההילולה-לא לגרום לחילול שבת

בסרטון שהפיק ארגון חותם, רבנים בציונות הדתית משמיעים ביקורת חריפה על קיום הילולת רבי שמעון בר יוחאי במוצאי שבת, בשל העובדה שאלפי אנשי כוחות הביטחון יצטרכו לחלל שבת כחלק מההיערכות לאירוע ההמוני. "ראינו את חובתנו לתבוע את כבודה של השבת. מצער שדווקא ציבורים אשר הדאגה לשבת היא נר לרגלם, לא אפשרו לדחות את ההדלקה, והתעקשו על קיומה בשעה מוקדמת אשר לדאבוננו ככל הנראה תגרום לחילול שבת המוני. לכבודו של רשב"י ולכבודה של השבת היה ראוי לדחות את ההדלקה. אנו ציפייה כי סרטון זה אולי יעורר ולו במעט את הגורמים השונים, וימעט את חילולי השבת", מסרו אנשי הארגון.

לצפייה בסרטון לחצו כאן>>

 

יוזמה לביטול החלטת הממשלה על הדרת נשים

בדו"ח מקיף על סוגיית 'הדרת נשים', מציג ארגון חותם כיצד נטלו אנשי היועמ"ש סמכויות לא להם, עקפו את החוק ופגעו בציבור רחב, ארגון חותם קורא לבטל את החלטת הממשלה שאימצה את מסקנות הוועדה שהקים היועמ"ש בנושא וזאת משום שמסקנותיה עוקפות את החוק ופוגעות בציבור רחב ובערכיה היהודיים של המדינה. מסקנות הצוות המשרדי היו חד צדדיות ושללו מכל וכל את הגישה הדתית לנושא ההפרדה. הדו"ח ביטל את אורח החיים הדתי מפני מה שהוא מכנה 'זכויות יסוד' והביע זלזול בחשיבות ההפרדה בין גברים ונשים עבור ציבור שומרי התורה והמצוות.

עיינו בדו"ח המלא של חותם של שינוי המרחב הציבורי בגין הדרת נשים>>

 

הרב יעקב אריאל נגד הבד"צים

הרב אריאל, נשיא ארגון 'חותם' תוקף את הבד"צים בחריפות: "הרב קוק הקים לפני 90 שנה את הרבנות הראשית כדי שתהיה מסגרת  אחת וכתובת אחת, אך הבד"צים, מסיבות אידיאולוגיות, אמרו שהם לא הולכים איתו, אלא שכל אחד יעשה כשרות משלו."

לטענתו, פעילותם של גופי הכשרות הפרטיים של המגזר החרדי משמשות מעין חרב פיפיות ופתח עבור גופים נוספים, "עכשיו זה בומרנג. נוצר מצב בו רוצים להרוס את הכשרות לגמרי כשאומרים שאם בד"ץ יכול לפרוץ את המסגרת, למה כל אחד אחר לא יכול לפרוץ את המסגרת ולעשות מסגרת פרטית משלו? למה בד"ץ ירושלמי יכול לתת כשרות, וארגון אחר שנותן כשרות שהיא בכלל לא כשרות ורק סומך על הבעלים, לא יכול?".

גם בנוגע לטענות על שחיתות ברבנות הוא אומר כי הביקורת מוגזמת. "נוצרה אווירה של עליהום ואני מאשים גם חלק מהבד"צים בזה, כאילו כל הרבנות מושחתת. נכון יש לפעמים שחיתות. גם אצלנו היה משגיח מושחת. אז פיטרנו אותו והוא ישב בסוף בכלא. בבד"ץ לא יכול להיות שחיתות?".

להרחבה: http://www.kipa.co.il/now/78085.html

 

בארגון ´השגחה פרטית´ מנחים כיצד להתחמק מקנסות הרבנות הראשית

בארגון 'השגחה פרטית' מתדרכים בעלי עסקים כיצד להתחמק מקנסות המוטלים עליהם ע"י הרבנות הראשית. ראש הארגון הרב אהרון ליבוביץ', נשמע בהקלטה כשהוא מסביר לבעל עסק שפנה אליו שהוא יכול להציג את עצמו בעל פה ככשר, זאת מבלי לחשוש מתשלום קנס שכן לטענתו הנושא לא נאכף ע"י הרבנות.

בעקבות פרסום הדברים פנה ח"כ בצלאל סמוטריץ במכתב ליועמ"ש בדרישה לחקור את הנושא ולפעול כנגד עברייני כשרות.

להרחבה: http://www.kipa.co.il/now/77433.html

 

בג"צ המרכולים בתל אביב

בדיון בבג"ץ בנושא פתיחת המרכולים בשבת נקבע כי חוק  העזר בתל אביב מידתי וכי יינתן היתר למרכולים לפתוח את שעריהם בשבת בעיר. השופטות שדנו בנושא דחו עתירות שהגישו סוחרים מהעיר נגד המהלך.

רב השומרון וחבר ארגון חותם, הרב אליקים לבנון, תקף את פסיקת בג"צ ואמר כי הפגיעה שנגרמת ע"י האפשרות לפתוח חנויות בשבת מרסקת את הפרהסיה הלאומית וכתוצאה מזה פוגעת בעמקי נשמתה של מדינת ישראל ושל עם ישראל".

מארגון חותם נמסר כי מדובר בפסיקה אשר פוגעת אנושות בצביונה היהודי של המדינה. בית המשפט הנמוך לצדק רומס כדבר שבשגרה את הערכים היהודיים של כולנו תוך שהוא פוגע גם בזכויות הסוציאליות של בעלי העסקים הקטנים. בימים אלו נעשים מאמצים על מנת להביא את הנושא לדיון מורחב בבג"צ.

להרחבה לחצו כאן>>

 

*חותם בחברה*

 

תכנית טיפת דבש יצאה לדרך

ארגון חותם שמח להציג תכנית חדשה של התחדשות וצמיחה זוגית, המיועדת לזוגות נשואים ולרווקים המבקשים לבנות זוגיות יציבה ואוהבת. מטרת התכנית לסייע בחיזוק התא המשפחתי בישראל, ולהפחית ככל הניתן את אחוז המשפחות שמתפרקות. התכנית כוללת חמישה מפגשי העשרה לזוגיות באהבה, שיסייעו ביצירת תודעה זוגית חדשה ויתנו כלים מעשיים לבניית זוגיות יציבה, לחידוש האהבה ולפתרון קונפליקטים.

התכנית מבוססת על מחקרים חדשניים וניסיון מקצועי מצטבר של אנשי מקצוע מובילים המתמחים בהעצמה זוגית ושואבת את מקורותיה מגישת היהדות לקשר המיוחד בין איש לאישה.

להרחבה: http://www.chotam.org.il/tipatdvash

 

עדכונים ממחלקת 'חברה ומשפחה'

מחלקת חברה ומשפחה בראשותו של הרב עזריאל אריאל עוסקת במחקר ופיתוח של תפיסות חברתיות ובירור סוגיות בתחום הרווחה. בימים אלו מצטרף לחוקרי המחלקה הרב שראל וינברג, ד"ר לפילוסופיה של המתמטיקה המתמחה בפילוסופיה מודרנית ובכל הקשור לסוגיות של מוסר, חברה ומדינה. צוות המחקר משלים בימים אלו מחקר מקיף על המשנה החברתית-כלכלית של המהר"ל מפראג. ויעסוק בתקופה הקרובה בבירור וליבון של העמדה התורנית וההלכתית בעניין 'שיח הזכויות'. המחקרים והחיבורים של מחלקת 'חברה ומשפחה' משמשים כבסיס לפעילות פרלמנטרית ומשפטית בסוגיות מרכזיות של חברה ומשפחה בישראל.

 

נושאים נוספים

נציג חותם בעימות עם ח"כ מירב מיכאלי בוועדה בנושא מינוי מנכל"ית לבתי הדין  * מנכל חותם לראשי החמ"ד: התנתקו מאלומה  * הרב יעקב אריאל, נשיא חותם על יום העצמאות * חותם: החלטת בנט בנושא ל"ג בעומר מאחדת את העם   * חשיפת חותם: כך משרד החינוך מתקצב את הרפורמים * מנכ"ל חותם בדיון בכנסת על הדרת נשים: בשם אג'נדה מדירים ציבור שלם.

 

קרוב ל6000 עוקבים ותומכים כבר הצטרפו אלינו!

הצטרפו גם אתם לעמוד הפייסבוק שלנו וקבלו עדכונים מהשטח:

חותם - יהדות על סדר היום