ניוזלטר טבת תשע"ז

עדכונים מהנעשה בארגון חותם בחודש טבת

 

עדכונים מהנעשה בשטח 

המאבק על גיוס בנות

 

תכנית הסברה והכוונה לשירות לאומי

במסגרת הפעילות של ארגון חותם בנושא העלייה באחוזי הגיוס בקרב תלמידות החמ"ד, החלה לפעול בימים אלו תכנית הסברה חדשה המיועדת לצוותי חינוך במוסדות החמ"ד ולתלמידות התיכון. התכנית כוללת הרצאות, הדרכות וחומרי הסברה המספקים לצוות החינוכי, כלים ומתודות להסברת ערכו של השירות הלאומי ולבירור המורכבות בשירות צבאי לבנות דתיות. כמו כן מתקיימות שיחות המיועדות לתלמידות י"א וי"ב ועוסקות בסוגיית השירות המשמעותי – היכן מתאים לי יותר לתרום? עוד במסגרת התכנית מספק הארגון ייעוץ וליווי אישי לתלמידות הנמצאות בצומת דרכים, ובהמשך מתוכננים סיורי שטח, סמינריונים, בתי מדרש ייעודיים לנושא ועוד.

לפרטים על הרצאה לצוות החינוכי "בדרך לשירות משמעותי" לחצו כאן>>

לפרטים על הרצאה לתלמידות "שירות משמעותי – למדינה ולעצמי" לחצו כאן>>

 

הורים לתלמידות החמ"ד קוראים לשר החינוך: אל תקדם פעילות שמטרתה להכווין בנות דתיות לשירות צבאי!

בימים אלו מקדם משרד החינוך תקנה שתאפשר לארגונים שפועלים להכווין בנות דתיות לשירות צבאי, להיכנס לאולפנות ולתיכונים הדתיים ולהשפיע על התלמידות להתגייס לצה"ל.

הורים לתלמידות החמ"ד, הצטרפו אלינו בקריאה לשר החינוך נפתלי בנט: אל תקדם תכניות להכוונת הבנות הדתיות לצבא! תכניות אלו משדרות חוסר אמון בתרומה המשמעותית של תלמידות החמ"ד במסגרת השירות הלאומי, והן סותרות את ערכי החמ"ד שהתלמידות חונכו עליהם.

להצטרפות לקריאת הורי החמ"ד לחצו כאן>>

למידע נוסף לחצו כאן>> 

 

סקירה מקצועית בנושא התקנה התקציבית של משרד החינוך

בחלק מהפעילות בנושא התקנה התקציבית של משרד החינוך, שתאפשר לארגונים שמעודדים גיוס בנות לפעול במוסדות החמ"ד, הוצאנו בארגון חותם דו"ח מיוחד שמציג סקירה רחבה של המהלכים שקדמו לפרסום התקנה ושל הכוחות הפועלים מאחורי הקלעים: מהי עמדת מועצת החמ"ד הרשמית? איך פועל ארגון אלומה כדי לקבל הכרה ממסדית? מי משתף פעולה עם צה"ל להגדלת אחוזי הגיוס בקרב תלמידות החמ"ד? וכיצד פועל שר החינוך נפתלי בנט בניגוד לעמדת שרי החינוך שקדמו לו ובניגוד לערכי החמ"ד?

לעיון בדו"ח לחצו כאן>>

 

***

 

חיסכון לכל ילד - כל מה שצריך לדעת על השקעות כשרות

משרד האוצר והביטוח הלאומי החלו בתכנית חדשה במסגרתה תפקיד המדינה 50 ש"ח בכל חודש לחסכון לטובת הילדים. ארגון חותם יצא בקריאה לציבור לשים לב שהחסכונות עבורר הילדים נשמרים במסלולים כשרים הלכתית: "מעבר למורכבות ההלכתית בנושא ריבית והנאהה מרווחי שבת חשוב לדעת כי הכסף שלנו הוא כוח ביידי החברות השונות, והוא משפיע באופן ישיר על התנהלות המסחר בישראל, ועל שמירת השבת וההלכה במרחב הציבורי, לכן, לפני שאתם בוחרים מסלול חסכון, בדקו שההשקעה שלכם מנוהלת בהתאם לכללי ההלכה". כל המידע על השקעות כשרות מפורט בחוברת שהוציא ארגון חותם בשיתוף עם מכון כת"ר לכלכלה על פי התורה.

לעיון בחוברת "משקיעים כהלכה" לחצו כאן>>

 

צער בעלי חיים במשלוחים החיים

בימים אלו נידונה בכנסת הצעתה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) המבקשת לאסור לחלוטין ייבוא משלוחי בקר חי לישראל, וזאת בשל טענות לסבל רב הנגרם לבעלי החיים בהובלה באוניות המסע. נציגי ארגון חותם נפגשו לאחרונה עם אחד היבואנים הגדולים בארץ, ונוכחו לדעת כי הטענות הנוגעות להתאכזרות לבעלי החיים במסעות אינן נוגעות לכלל היבואנים. הארגון פרסם דף עמדה המתנגד להצעת החוק במתכונתה הנוכחית, משום שביטול המשלוחים צפוי להביא לעלייה במחיר הבשר ופגיעה כלכלית בציבור, אך לצד זאת מבקש ממשרד החקלאות להוציא תקנות שימנעו צער בעלי חיים בזמן ההובלה.

להרחבה לחצו כאן>>

 

דיון חוזר בבג"צ בנושא כשרות פרטית

בימים אלו עומדת להכרעה סוגיה מרכזית בעלת השפעה רבה על כל אזרח המעוניין לצרוך מזון כשר במדינת ישראל. על אף שהנושא כבר הוכרע בבג"צ, ונקבע כי עמדת הרבנות ומשרד הדתות שאין להעניק תעודות כשרות על ידי גופי פרטיים, היא חוקית וצודקת, קבעה נשיאת בימ"ש העליון מרים נאור בהחלטה חריגה ובהליך שיפוטי נדיר, כי בג"צ תעודות הכשרות יובא לדיון מחודש בפני הרכב שופטים מורחב. היועץ המשפטי לממשלה שתמך בפתיחת הדיון המחודש בניגוד גמור לעמדת המדינה אותה הוא אמור לייצג, הודיע כי אינו מתכוון לייצג את משרד הדתות והרבנות בדיון בבג"צ. בעקבות ההחלטה פנינו בארגון חותם לשר הדתות הרב דוד אזולאי בבקשה כי יפעל בכל האמצעים בכדי שמשרד הדתות והרבנות הראשית ייוצגו באופן הולם בבג"צ.

להרחבה לחצו כאן>>

 

הצעת חוק המוהלים

בכנסת הקודמת הוגשה הצעת חוק שמטרתה להסדיר את פעילות המוהלים. אחד הנושאים הבעייתיים בהצעה הנ"ל, היה הקמת ועדה לפיקוח על המוהלים, אשר בה היו אמורים להיות חברים שני נציגים של שר הבריאות ונציג אחד של הרבנות הראשית, דבר שהעלה חשש ממשי ממצב בו השיקולים ההלכתיים בברית המילה יידחקו לתחתית סולם החשיבות. ארגון חותם הגיש דף עמדה בנושא ובו המלצות לתיקון הצעת החוק ולאחרונה הוגשה ההצעה שוב לאחר שינוי בהרכב הועדה על פי המלצת חותם. עם זאת הצעת החוק הנוכחית עדיין מבקשת לקבוע קריטריונים שאינם הלכתיים לתואר "מוהל" ולאסור את השימוש בתואר, למי שלא קיבל הסמכה לכך מהוועדה או משלוחיה, אנחנו בארגון חותם ממשיכים לפעול בנושא מול הגורמים הנוגעים בדבר, במטרה להגיע לנוסח מתוקן של הצעת החוק שלא יפגע במעמד ברית המילה ובזכויות ההורים לבחור את המוהל שימול את בנם.

לעיון בדף העמדה המלא לחצו כאן>>

 

***

על קצה המזלג

המאבק על הכותל המערבי ממשיך, קראו את מאמרו של השופט בדימוס פיליפ מרכוס, חבר ארגון חותם, על הקשר (שאינו קיים) בין "נשות הכותל" לבין יהדות אותנטית  *  בתחילת חודש טבת התקיים דיון בוועדה לקידום מעמד האישה בנושא הצעת החוק המבקשת להוסיף איש דת בוועדות להפסקת הריון. נציג ארגון חותם, הרב אבנר פורת, השתתף בדיון, צפו בראיון שנערך עמו בתום הדיון (החל מדקה 5:35)  *  סוגיית גיוס הבנות הדתיות לצה"ל ממשיכה לעורר הדיםם רבים, קראו את מאמרו של אחיעזר וולף, חבר ארגון חותם "צריך להחליט -  אישה חיילת או אשת חיל"  *  מה באמת עומד מאחורי המגמה להעלות את אחוזי החיילות המשרתות בקרבי, לשלבן בחיל השריון ובחילות נוספים? קראו את המאמר של חבר ארגון חותם "צבא ניצחון או צבא שלום?"  *  המאבקים של ארגוני צער בעלי חיים נובעים מתפיסה מוטעית של ההבדל בין אדם לבהמה, קראו את הטור של חבר ארגון חותם, דניאל סגרון, בנושא היחס לבעלי חיים.