ניוזלטר סיכום שנה תשע"ח

עדכונים מהנעשה בארגון חותם לשנת תשע"ח

 

מהנעשה בחותם תשע"ח

ב"ה זכינו גם השנה לעסוק בחיזוק זהותה היהודית של מדינת ישראל במגוון רחב של תחומים - השבת במרחב הציבורי, גיוס בנות דתיות, גיור, השפעות הקרן החדשה, כשרות ועוד.

להלן פירוט של עיקרי הדברים שנעשו בשנה החולפת (פירוט נרחב יותר ניתן למצוא באתר חותם).
בע"ה נמשיך לעמוד על המשמר ולעשות ככל יכולתנו להטביע חותם של יהדות על רשות הרבים של מדינת ישראל. 

 

חותם למען השבת במרחב הציבורי

 

פעילות לחיזוק האחדות והשבת באשדוד

יוזמה מבורכת של נוער חותם, יחד עם חניכי תנועות הנוער באשדוד, הולידה פעילות לעידוד שמירת השבת בעיר אשדוד ולחיזוק בעלי העסקים בעיר אשר שומרים שבת, מתוך הבנה כי במדינה יהודית לשבת יש ערך ציבורי - לדתיים ולחילונים כאחד. הקמפיין בסימן "אוהבים את השבת" כלל פעילות בדוכני הסברה, סיור בין עסקים שומרי שבת וחלוקת שי על ידי המתנדבים. בעלי העסקים צולמו אוחזים בכרזה "גם אני שומר שבת" תוך קריאה לציבור הרחב לחזק עסקים אלו.

לכתבה בנושא>>

 

כנס מיוחד "כנס האחדות והשבת"

בהמשך לפעילות לחיזוק האחדות והשבת באשדוד. התקיים כנס שבת שפנה לנוער ולמבוגרים בהשתתפות הרב יגאל קמניצקי, הרב יוסף שיינין, הרב דוד גבריאלי, ח"כ מוטי יוגב ואנשי חינוך ורבנים נוספים. לכנס הגיעו מבוגרים ובני נוער רבים שהביעו רצון להיות חלק מן הפעילות.

לשיעורים ותמונות מתוך הכנס>>

לכתבה בנושא>>

חותם למען מצהירות דת

 

סיוע למאות בנות מצהירות

בשנים האחרונות מתרחבת התופעה שבה תלמידות מהחינוך הדתי, שהצהירו לצורך קבלת פטור משירות צבאי מטעמי דת, נקראות לראיון נוסף בלשכת הגיוס בניגוד לחוק. בנות רבות מדווחות על תחקיר באווירה לא נעימה, שכולל שאלות בעניינים פרטיים, בחינה הלכתית מדוקדקת ואף ניסיונות שידול ושכנוע כי שירות צבאי אינו מהווה בעיה לבנות דתיות. ארגון חותם מעניק ליווי אישי וסיוע משפטי במטרה לשמור על הזכויות הדתיות והחוקיות לבנות לקבל פטור מצה"ל ולשרת במסגרת השירות הלאומי.

להרחבה בנושא>>

 

ריאיון מצהירת דת – עתירה לבג"ץ מטעם חותם

בארגון חותם פועלים מזה מספר שנים במגמה לחזק את התגייסות הבנות הדתיות לשירות לאומי ולא לשירות צבאי, כפי פסיקת הרבנות הראשית ורבני הציונות הדתית.

במסגרת פעילות זו אנו מתמודדים עם הקשיים שמיטב ולשכות הגיוס מערימים על הבנות המצהירות, ואף מעניקים סיוע משפטי לבנות שלא קיבלו את הפטור כפי שמגיע להן על פי החוק. לאחרונה אף הוגשה על ידינו עתירה לבג"ץ הכוללת גם דרישה להענקת פטור למספר בנות שסורבו, ודרישה עקרונית לשינוי בהתנהלות רשויות הגיוס ביחס למצהירות הדת.

העתירה כוללת התייחסות לבעיות רבות סביב קיום 'ראיון מצהירת דת', הן מהבחינות המנהליות של התנהלות ללא שום נוהל מסודר, והן מבחינת העוולה שבניסיונות לקבוע את רמת דתיותן של נערות ואת זכותן לקבל פטור ללא שום קריטריון ברור.

להרחבה בנושא>> 

 

לאף אחד אין זכות לפגוע לך בפרטיות

במסגרת פעילות ההסברה בנושא "ראיון מצהירת דת" הפקנו בארגון חותם סרטון עלילתי הממחיש את האווירה הקשה ואת החדירה לפרטיות המתבצעת במסגרת 'ראיונות דת'. הסרטון, המתרחש בחדר אולטראסאונד שבו נחקרת הנערה ומוצגים פרטים אישיים מחייה על מסך של "בוחן כליות ולב", מבוסס על שאלות אמיתיות שבנות נשאלו במהלך הראיונות, ועורר דיון סוער ברשת ביחס לתופעה הבעייתית.

לצפייה בסרטון>>

לחשיפת הקלטות בערוץ 2>>

לכתבה בנושא>>

לסרטון בנושא>>

  

הקלטות מחדר החקירות – פרסום ראיונות דת

כחלק מפעילות ההסברה בנושא הבעייתיות בהליך "ראיונות דת" חשפנו בחותם הקלטות מתוך ראיונות שהתקיימו בלשכות הגיוס. במסגרת ראיונות אלו, הנערות נשאלות על אורחות חייהן וחיי בני משפחתן, נבדקות בשאלות ידע שונות ביהדות ונחקרות על הסיבות הדתיות שבגינן הן מבקשות לקבל פטור. פעמים רבות ראיונות אלו נערכים באווירה של חקירה עוינת וביחס של זלזול והשפלה כלפי הנערות. נערות רבות יצאו בוכות מלשכת הגיוס. לא אחת גם נעשים ניסיונות לשכנע את הנערות להתגייס, ואף מופעל עליהן לחץ פסול תוך שימוש באיומים בכדי לאלצן לחתום ויתור על הפטור שכבר התקבל אצלן. בעקבות ראיונות אלו נפסלות בקשות של חלק מהנערות לקבלת הפטור, בטענה שהצהרתן כוזבת או מכיוון שלדעת גורמים מסוימים הן לא הוכיחו שאכן יש להן בעיה לשרת מסיבות דתיות.

האזינו להקלטות>>

חותם בסוגיית גיוס בנות דתיות

 

פעילות הסברתית לעידוד השירות הלאומי

בעקבות קידום התקנה החדשה של משרד החינוך, שנותנת הכרה ותמיכה בגופים שפועלים במרץ לגייס את הבנות הדתיות לצה"ל, העלינו בארגון חותם פעילות הסברתית ברשת שהופקה על ידי תלמידות אולפנות מכל רחבי הארץ ובמהלכה הצטלמו התלמידות עם שלטים בנוסח "אל תתערבו לנו בחינוך" ו- "מאמינות בשירות הלאומי". במקביל השתתפו רבניות ונשות ציבור בסרטון שהפיק הארגון ובו קריאה לשר נפתלי בנט  "אל תכניס למוסדות החינוך הדתיים ארגונים שמעודדים בנות להתגייס לצה"ל. זה נוגד את השקפת עולמינו, נוגד את דעת החמ"ד ונוגד את דעת הרבנות הראשית לישראל".

לצפייה בסרטון>>

לכתבה בנושא>>

למכתב שנשלח ליו"ר מועצת החמד>>

 

האם החמ"ד מתקצב גופים שמעודדים גיוס?

בתגובה למחאה של חותם ותלמידות החמ"ד נגד כוונתו של שר החינוך לתקצב פעילות הכנה לגיוס תלמידות החמ"ד, תקף יו"ר החמ"ד, הרב גיסר, וטען כי המחאה הייתה חפוזה מדי ואינה מדויקת. הרב גיסר התייחס בטענותיו להודעת משרד החינוך, בתגובה לעתירה שהוגשה בנושא לבג"ץ, כי הוא יסדיר את נושא הכנת בנות דתיות שיהיו מעוניינות להתגייס לקראת הצבא.

בחותם, מיהרנו לשלוח ליו"ר החמ"ד מכתב תגובה. "בדבריך הדגשת, כי מטרת התמיכה היא להכווין בנות שכבר החליטו להתגייס, ולא לעודד גיוס", כתב מנכ"ל חותם, והוסיף את הטענה כי ארגון 'אלומה', שעתיד לפעול בנושא בבתי הספר, פועל לעידוד בנות להתגייס למרות שאינו מצהיר על כך מלכתחילה. בנוסף, טוען מנכ"ל חותם "כי מבדיקה שנערכה אצלנו עולה כי אין כמעט שום גוף שיוכל לעמוד במבחני התמיכה מלבד עמותת אלומה, שנדמה, כי מבחני התמיכה 'נתפרו' לפי מידותיה". האם מדובר בהיתממות? בחמ"ד פועלים להכנסת גופים שיחנכו ויכווינו לגיוס בנות, ומייחלים לכך שגופים אלו לא ישפיעו על כלל התלמידות?

לכתבה בנושא >>

 

צו צבאי אילץ בנות להשתתף בכנס של אלומה ומיטב:

בעמותת אלומה החלו להיעזר בכלי חדש לגיוס התלמידות בחינוך הממלכתי דתי: צו התייצבות צבאי לכנס הבת הדתית של העמותה. בכנס שהקיים לאחרונה הוסברה לבנות חשיבות הגיוס שלהן כבנות דתיות לצבא. מפניות שהגיעו לארגון חותם התברר, כי לאחרונה נעשה שימוש בצו התייצבות צבאי, המותר בשימוש על פי חוק לצורך קריאה להתייצבות צבאית, כדי לאלץ תלמידות בחמ"ד להתייצב לכנס ההסברה של העמותה. בעקבות כך הוציא הארגון מכתב לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה לעצור את התופעה ולהפסיק להכריח בנות דתיות להשתתף בכנסים פרטיים "זו מגמה שמנסה ליצור שינוי רדיקלי שלא תואם את המציאות בשטח".

לקריאת המכתב המלא>>

לראיון של מנכ"ל חותם בנושא>>

 

כך חגגו בצה"ל גידול מטאורי שלא היה במספר הדתיות המתגייסות:

בשנה האחרונה פרסם צה"ל כי חלה עלייה דרמטית במספר הבנות הדתיות שמתגייסות. הנתון המפתיע גרר בדיקה מצד אנשי מחקר וחברי כנסת שפנו למשרד הביטחון וביקשו לקבל נתונים נוספים בעניין. הבדיקה העלתה נתונים שונים מאוד מהפרסום שיצא לעיתונות ונראה כי בפועל חלה עליה קלה בלבד בשיעור הגיוס של בנות דתיות לצבא, הסיבה לעלייה באחוזי הגיוס: שינוי בשיטת הספירה.

בבדיקה שביצענו בארגון חותם השווינו את הנתונים הרשמיים של החמ"ד על מספרי הבוגרות מדי שנה, למול נתוני המתגייסות מקרב החמ"ד. הבדיקה העלתה כי בשנת 2000 התגייסו כ־25% מבנות החמ"ד. בשנת 2015 עמד הנתון על 23.2%. התוצאות המעניינות האלה חושפות כי ההקפדה של צה"ל לשחרר מספרים מוחלטים בלבד ולא אחוזי גיוס, גורמת למצג השווא בעליה באחוזי הגיוס.

לכתבה בנושא>>

 

הנגשה והפצת חומרים עיונים בנושא שילוב בנות בצה"ל

מי שלח לעשרות חיילות דתיות מסרונים עם חוברת של הרב יגאל לוינשטין נגד שילוב נשים בצבא? שאילתא שהוגשה ע"י חה"כ עליזה לביא לשר הביטחון ופורסמה בynet, הביאה את ארגון חותם לקחת את האחריות למשלוח החוברות לחיילות: "תרומה משמעותית של הבת הדתית במדינת ישראל היא במסגרת השירות הלאומי. צבא מטרתו לנצח בקרב ולהפעיל כח פיזי עצום. בשל כך, רוב מוחלט של הבנות הדתיות פונות למסגרת המתאימה יותר לעולמן הרוחני והערכי. ארגון חותם ימשיך לפעול ולקדם את מטרתו הברורה: לתת לצה"ל לנצח".

לסרטון השאילתא>>

לכתבה בנושא>>

לחוברת של הרב לוינשטין>>

חותם בסוגיית הגיור

 

הרב אריאל הסיר את חתימתו ממתווה הגיור– הטעו אותי

הרב יעקב אריאל החליט לבטל את תמיכתו במסקנות וועדת ניסים, שאמורה לפתור את משבר הגיור, זאת לאחר שנודע לו כי הרבנות לא תהיה הגוף שמוביל ברשות הגיור הממלכתית שצפויה לקום לאחר אישור חוק הגיור החדש.

הרב אריאל התנה את הסכמתו בכך שהרבנות הראשית תוביל את הדרך של הגיור הממלכתי, אלא שלטענתו, גורם משפטי שפגש הראה לו שלא כך הדברים ואין לרבנות שום סמכות בדבר. לפיכך החליט הרב למשוך את הסכמתו ולבטל את חתימתו, ואמר "הטעו אותי ואני מבטל את הסכמתי".

לכתבה בנושא>> 

 

גיור בשקל – פעילות הסברה ליד בית רה"מ

במסגרת פעילות של נוער חותם, הגיעו עשרות בני נוער אל מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, כדי למחות נגד מסקנות ועדת הגיור של השר לשעבר משה ניסים, ובדרך מקורית הסבירו לציבור מדוע המסקנות הללו בעייתיות.

במקום הוקם דוכן לחלוקת 'תעודות גיור' ובמשך שעות חילקו תעודות גיור פיקטיביות, המדגישות את הבעיה בהקמת מינהלת גיור חילונית עם נציגים רפורמים, עליה המליץ השר לשעבר משה נסים.

בארגון חותם מסרו כי הנוער שהגיע לפעילות מבטא יותר מכל את הדאגה העצומה לזהותה היהודית של המדינה ולאחדות העם, אותן מערערות מסקנות וועדת הגיור.

לכתבה בנושא>>

 

כינוס רבני ישראל לשמירה על מערך הגיור ולחיזוק הרבנות הראשית

כינוס של מאות רבנים נערך על ידי ארגון ליבה בשיתןף ארגון חותם וארגונים נוספים. בכנס נגד רפורמת הגיור של השר לשעבר משה ניסים, נשאו דברים הרבנים הראשיים הרב יצחק יוסף, הרב דוד לאו, הרב הראשי לשעבר הרב ישראל מאיר לאו, הרב טאו, רבני הציונות הדתית, דיינים ופוסקים.

לכתבה בנושא>>

חותם נגד ארגוני הקרן החדשה לישראל

 

חוברת – זהות במשבר:

במסגרת תחקיר על פעילות 'ישראל חופשית' ו'הפורום החילוני' לפגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראלפרסמנו בארגון חותם דו"ח המפרט את דרכי הפעולה השונות של ארגונים אלו במטרה להחליש את זהותה היהודית של המדינה וחשפנו מי עומד מאחורי הפעולות האלו ומה מטרתו האמיתית.

לחוברת המלאה>>

לכתבה בנושא>>

לכתבה בערוץ 7>>

  

חוברת – סיקול ממוקד: הציונות הדתית

חוברת מחקר נוספת התמקדה בפעילותם של ארגוני הקרן החדשה נגד הציונות הדתית. בחוברת נחשפה התנהלות שיטתית להכפשת תלמידי חכמים, לפגיעה באישים וגופים מתוך הציונות הדתית וליצירת דה-לגיטמציה לגרעינים תורניים ולאם המכינות "בני דוד" בעלי.

לחוברת המלאה>>

לכתבה בנושא>>

לסרטון בנושא>> 

 

חוברת – מי מושך בחוטים?

חוברת המשך חשפה נתונים קשים על פעילותם של ארגונים הממומנים על ידי הקרן החדשה – ופועלים בתוך הציונות הדתית, כחלק ממנה. ארגונים אלו הנחשבים "סרוגים" מקדמים בפועל אג'נדות זרות ועמדות בעייתיות כגון תמיכה בנישואים אזרחיים, שיתופי פעולה עם זרמים רפורמיים וקונסרבטיביים בסוגיית הכותל, הכרה בגיור לא אורתודוכסי ועוד.

לחוברת המלאה>>

 

הציונות הדתית מתנתקת מארגוני הקרן החדשה

הקרן החדשה כבר מזמן לא מסתפקת רק בתקיפת הציונות הדתית מבחוץ. הפרדת הדת מהמדינה, קידום נישואים אזרחיים, חיזוק הרפורמים – אלו המאבקים שבהם משתתפים ארגונים דתיים, כתף אל כתף עם הקרן החדשה. במטרה לחשוף את השפעתה של הקרן על הציונות הדתית יצאנו בקמפיין שקרא לציבור - הגיע הזמן להתנתק מארגוני 'הקרן החדשה'.

במסגרת הקמפיין הופק סרטון אנימציה "המספרה של טליה"  הממחיש כיצד ארגונים המזוהים עם הציונות הדתית גוייסו לשורות הקרן כדי 'להשפיע מבפנים' ולהביא לשינוי עמדות בציבור הדתי-לאומי. הסרטון והחומרים שפורסמו סביבו, עוררו הדים רבים והביאו לשיח ציבורי סוער באשר למקומם של ארגונים דתיים המקבלים תרומות מהקרן החדשה.

לצפייה בסרטון>>

להרחבה בנושא>>

חותם בכשרות

 

חושפים את ארגון 'השגחה פרטית'

במסגרת הפעילות לחיזוק הכשרות הממלכתית, חשפנו בארגון חותם מידע אודות הארגון "השגחה פרטית", במסמכים שנחשפו מוצג שמה המקורי של העמותה "השגחה פרטית לקידום יהדות פלורליסטית בישראל" ששונה לאחר מכן, מה שלא משאיר צל של ספק באשר למטרותיה וכוונותיה של עמותה זו.

להרחבה בנושא>>

 

הרב אליהו וחותם מזהירים את הציבור מ'השגחה פרטית' ומקבלים מכתבי התראה על תביעת דיבה:

בעקבות דבריו של נשיא חותם הרב אריאל כי מי שיאכל במקומות שמושגחים ע"י 'השגחה פרטית', נכשל באיסורים, ובעקבות דברים דומים שאמר הרב שמואל אליהו, קיבלו שני הרבנים מכתבי התראה על תביעת דיבה מטעם ארגון הכשרות הפרטי, ארגון חותם הגיב בחריפות לניסיונות ההשתקה.

להרחבה בנושא>>

לתגובה המלאה של חותם>>

  

הרב יעקב אריאל על כשרות ממלכתית

הרב יעקב אריאל, נשיא ארגון חותם, מסביר מדוע חשוב כ"כ שתהיה סמכות מרכזית אחת לכשרות.

לצפייה בסרטון המלא>>

 

"היוזמה של צהר - יום שחור לישראל" חותם תקפו בחריפות את יוזמת הכשרות הפרטית של ארגון רבני צהר:

אבנר פורת, ראש תחום מדיניות ציבורית בארגון חותם, תקף בראיון לערוץ 7 את ארגון רבני צהר, שהכריז על הקמת מערכת כשרות אלטרנטיבית.

"היוזמה של ארגון צהר מהווה יום שחור לישראל. מדובר בפירוק הכשרות של הרבנות הראשית אותה הקים הרב קוק זצ"ל", אמר פורת. הוא מזהיר כי מדובר בתחילתו של מהלך שלילי מאוד. "זה פתח שיוביל לאנרכיה שלמה בענייני הכשרות שתשפיע על כל מדינת ישראל".

לכתבה המלאה>>

 

פסטה באסה - חותם נגד כשרות צהר:

פוסט של ארגון חותם שהופנה לבעלי רשת 'פסטה בסטה' שאחד מסניפיה בפתח תקווה עבר להשגחה של ארגון צהר, זכה לחשיפה עצומה ועורר דיון ציבורי נרחב  בנושא הכשרות הממלכתית והפרטית.

להרחבה בנושא>>

 

כל האמת על כשרויות פרטיות אלטרנטיביות:

סרטון של חותם חושף - מה באמת עומד מאחורי ההבטחה של הכשרות הפרטית? האם אפשר לסמוך על כל תעודת כשרות? ומה הבעיה בנתינת כשרות ללא כשרות בסיסית של הרבנות הראשית לישראל?

לצפייה בסרטון>>

 

אלפים חתומה על העצומה נגד מערך הכשרות הפרטית: (זה לא רבנים?)

אלפים חתמו על העצומה של ארגון ''חותם'' נגד גופי הכשרות הפרטיים, אשר מנסים להעמיד אלטרנטיבה לרבנות הראשית..

בעצומה נטען שמערך כשרות אלטרנטיבי ייפתח פתח לגופי כשרות נוספים שכשרותם מפוקפקת, ויוכלו לתת תעודת כשרות ובכך תגבר ההונאה בתחום.

''לאחרונה קמו ארגונים שונים המבקשים לערער על הכשרות של הרבנות הראשית לישראל ולהעניק תעודות כשרות לעסקים באופן פרטי", אמרו בארגון חותם. ''הראשונים לברך על החלשת הכשרות הממלכתית היו גורמים שמקדמים ניסיונות להחלשת זהותה היהודית של מדינת ישראל, כולל הרפורמים והקונסרבטיבים".

ב''חותם'' קוראים לחזק את הכשרות הממלכתית ולמנוע מצב בו ניתנת כשרות פרטית, דבר שיביא לפגיעה חמורה בצביונה היהודי של המדינה.

לכתבה בנושא>>

 

חותם מציע מתווה לשיפור מערך הכשרות של הרבנות:

במסגרת פעילות הארגון לחיזוק הכשרות הממלכתית, יצאה לאור חוברת בשיתוף ארגון כושרות, ובה סקירה מקצועית של הבעיות הקיימות בתחום הכשרות והצעה למתווה פעילות משופר למערך הכשרות הממלכתי.

לחוברת המלאה>>

 

 

בקטנה:

רבני הציונות הדתית נגד נישואים אזרחיים: "הרס וחורבן של עם ישראל" בשנה האחרונה מתנהל קמפיין לקידום נישואים אזרחיים בישראל, על ידי ארגונים הפועלים בתוך הציונות הדתית. בתגובה פרסמנו בארגון חותם סרטון בו גדולי רבני הציונות הדתית שוללים את ההצעה להנהיג נישואים אזרחיים בישראל. הרבנים תוקפים בחריפות את ההצעה תוך שהם מציינים כי היא הרסנית, מסוכנת ומנוגדת לדרך התורה.

"וחי אחיך עימך": ספר חדש בהוצאת מחלקת מדיניות חברתית בחותם. אסופת מאמרים העוסקים בשאלות הקשורות למדיניות החברתית של מדינת ישראל.

מחאה באשדוד: אין גאווה בהרס המשפחה: הפגנה נגד מצעד הגאווה באשדוד ביוזמה של ארגון חותם, התקיימה במקביל לקיום מצעד הגאווה בעיר. המפגינים, הורים וילדים תושבי העיר, נשאו שלטים "לא רוצה לגדול בלי אמא" ו"לאבא אין תחליף".

חוק "הורים וילדיהם": תיקון חיוני או בכייה לדורות? הרב עזריאל אריאל ראש תחום חברה ומשפחה בחותם, במאמר על החוק החדש - חוק זכויות הילד במשפחה. המאמר פורסם בכתב העת שילוח - כתב עת ישראלי להגות ומדיניות.

תכנית הרצאות לאולפנות: בדרך לשירות משמעותי תכנית 'בדרך לשירות משמעותי' מבית חותם מתחדשת ומציעה הרצאות וסדנאות להדרכה של צוותי חינוך לכיתות יא-יב בנושא התמודדות עם סוגיית גיוס בנות לצבא.  בנוסף כוללת התכנית פעילות הסברה המיועדת לתלמידות עצמן להעצמת ערכה ומשמעותה של התרומה במסגרת השירות הלאומי.

חיים רוח ערכים: תכנית מיוחדת שמטרתה לתת מענה לבוגרות האולפנות והתיכונים בנושא הזהות הדתית. מתוך המצוקה הזו נבנתה תכנית "חיים רוח ערכים". חמישה מפגשים שמטרתם לעורר הזדהות בקרב תלמידות שביעית - שמינית עם העולם התורני וערכיו, בהתייחס ישירות אל אותן השפעות חוץ, ולתת כלים להתמודדות "מלכתחילה".

כנס בנות מדרשה – נשיות עניין של מהות: מאות בנות מדרשה מרחבי הארץ, התכנסו ליום לימוד ועיון שעסק במהותה וייחודה של האישה. הדוברים בכנס עסקו בבירור שליחותה המיוחדת של האישה, בערכים המיוחדים לה ובמעמדה האיתן והייחודי על פי תורת ישראל.

שבת ארצית – ערכה של הרבנות הראשית והכשרות: בשבת זו, דרשו רבני הקהילות בכל הארץ, בהסברת חשיבותה של הרבנות הראשית לישראל כסמכות הרוחנית מרכזית.

למרות החלטת הממשלה זילבר תמשיך לעסוק בהדרת נשים: המשנה ליועמ"ש דינה זילבר עוררה מספר סערות סביב סוגיה זו בשנים האחרונות, ועל פי החלטת הממשלה המעקב והבקרה בנושא זה יוטלו על הרשות לקידום מעמד האישה במשרד לשוויון חברתי. בארגון חותם, שברך על החלטת הממשלה להעביר את הנושא מתחום אחריותה של זילבר, קראו שלא להסתפק בשינויים שבוצעו כעת אלא לתקן את החלטת הממשלה מהייסוד ולאמץ בהקדם את הצעת התיקון.