ניוזלטר תמוז תשעז

עדכונים מארגון חותם לחודש תמוז

 

עדכונים מהנעשה בחותם

 

גיוס בנות דתיות

 

יום ההוקרה לחיילות דתיות בכנסת

החודש התקיים דיון חגיגי בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בנושא חיילות דתיות בצה"ל, כחלק מיום הוקרה לחיילות דתיות שנערך במשכן הכנסת.

את הדיון יזמו חברי הכנסת הדתיים-ליברלים אשר תומכים בגיוס בנות דתיות לצבא, והשתתפו בו  נציגי הארגונים המעודדים גיוס בנות דתיות לצה"ל שטענו כי הציבור רוצה שבנותיו יתגייסו, שצה"ל מתאים עצמו לבנות המגזר ושהשרות מחזק את בנות המגזר במהלך שירותן.

נציגי ארגון חותם שהשתתפו בדיון 'הרסו את החגיגה' כשהציגו נתונים שונים לחלוטין וחשפו את מסעות השכנוע האינטנסיביים של הארגונים השונים הפועלים בניגוד לעמדת החמ"ד ובניגוד לעמדת רוב הורים בציבור הדתי, שמחנכים את בנותיהם לתרום למדינה במסגרת שירות לאומי שמתאים יותר לעולמן הדתי.

להרחבה לחץ כאן>>

 

ראיון מצהירות דת, שיטת 'מצליח' גרסת צה"ל

לפני כשבועיים נערך במתחם הגולה בפתח תקווה כנס להורי תלמידות תיכון דתיות, בנוגע לראיון מצהירת דת. בכנס השתתפו הורים לבנות שקבלו הזמנה ל'ראיון מצהירת דת' זאת למרות שכבר הצהירו כנדרש בחוק וקבלו פטור משירות צבאי מטעמי דת. בכנס קיבלו ההורים סקירה משפטית בנוגע לאי חוקיות המהלך, וכן הסבר כיצד יש להגיב לזימונים אלו וכלים מעשיים להתמודדות מול לשכת הגיוס.

בארגון חותם הצטברו עד כה עשרות פניות של תלמידות שזומנו לראיון נוסף ללא הצדקה, המחלקה המשפטית של חותם מלווה את הבנות וההורים במאבקן מול לשכת הגיוס, בכלים משפטיים ופרלמנטריים מול הצבא ומשרד הביטחון. בעקבות קבילות שהגישה המחלקה המשפטית בוטלו חלק מהזימונים והבנות זכו לפטור המגיע להם כחוק.  ניתן לפנות בנושא בדוא"ל office@chotam.org.il או בטלפון 073-3904102

להרחבה לחץ כאן>>

 

משרד החינוך סופג ביקורת על חוברת הכוונה לשירות לאומי, ארגון חותם תומך

חוברת חדשה שהוציא משרד החינוך בשיתוף מנהל החמ"ד, עוסקת בהכוונת בנות דתיות לשירות לאומי משמעותי. פרסום החוברת גרר ביקורת נוקבת של גופים ואישים התומכים בגיוס בנות לצה"ל, על כך שהחוברת אינה מתייחסת לשירות בנות בצבא אלא מכינה את הבנות לקראת שירות לאומי משמעותי. בתגובה למתקפה על החמ"ד, שלח מנכ"ל חותם עמיטל בראלי מכתב ברכה לד"ר אברהם ליפשיץ, המחזק את ידיו על פועלו החינוכי ועל דבקותו בעמדת רבני הציונות הדתית להכווין בנות דתיות לשירות לאומי: "בימים שבהם מקודמות מגמות להחלשת הזהות הדתית, לטשטוש ההבדלים בין המינים ולהחדרת עמדות הזרות ליהדות לתוככי מערכת החינוך ולחברה הדתית, תכניות ותכנים חינוכיים כגון החוברת הנ"ל, המעלה על נס את ייחודיותה של הבת הדתית ופועלת להעצמתה ולחיזוק זהותה ממקום של נתינה ושותפות עם הכלל, מהווה תשובה חינוכית ראויה..."

להרחבה לחץ כאן>>

 

חיזוק הזהות היהודית

 

הדמוגרפיה של הדתיות - תהליכי חילון בציבור הדתי והמסורתי

דו"ח חדש של ארגון חותם סוקר את התנועה של הציבור הדתי והמסורתי בישראל לכיוון החילוניות. הדוח שמתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועל מחקרים נוספים מראה כי למרות הפריון הגבוה בחברה הדתית לעומת החילונית, הציבור הדתי אינו מגדיל את חלקו היחסי באוכלוסיה.

בעקבות פרסום הדו"ח התעורר דיון סוער במגזר הדתי, על ממצאי הדו"ח ועל הגורמים האפשריים לתופעה של נטישת הדת על ידי הדור הצעיר. בארגון חותם לוקחים את העיסוק בנושא צעד אחד קדימה והחלו בגיבוש פורום מקצועי של מחנכים ואנשי מקצוע שמטרתו לברר לעומק את התהליכים המובילים להתרחקות בוגרי הציבור הדתי מן הדת, לאפיין את נקודות הכשל ולהציע דרכי פעולה להתמודדות עם הכשלים מתוך מטרה ליצור מגמה חיוביות של התחזקות ושמירה על הזהות הדתית בקרב הנוער והמבוגרים.

למידע והצטרפות לפורום לחצו כאן>>

לצפייה בסרטון 'אל תהיו בועז' לחצו כאן>>

 

רשמו ביומנים: כ"ט בתמוז, כנס ציון וירושלים ה- 2

גם השנה ייערך כנס 'ציון וירושלים' מיסודם של הארגונים הפועלים לחיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל. השנה יעסוק הכנס בנושא 'חיזוק הצביון היהודי בצה"ל ובמערכות הכלליות של המדינה'. ארגון חותם בשיתוף עם מרכז ליבה וארגונים נוספים מפיקים את הכנס המיועד לציבור המחנכים והמחנכות, הרמ"ים והרבנים. תכנית הכנס המפורטת תעלה בימים הקרובים לאתר חותם.

 

 

תכניות חותם

 

נוער חותם בפרויקט הסברה ארצי "אחריי לשירות לאומי משמעותי"

החודש התקיים מבצע הסברה ארצי בכלל האולפנות והתיכונים הדתיים ברחבי הארץ, במהלכו חולקו אלפי חוברות הסברה בעשרות אולפנות ותיכונים,  העוסקות ביתרונות וההתאמה של בנות הציבור הדתי לאומי לשרות לאומי על פני גיוס לצבא.

הפעילות מתקיימת במקביל לשיחות והסדנאות שמקיים הארגון לבנות אולפנה בנושא בחירת שרות משמעותי. הבנות בצוות החלוקה נכנסות לראש האולפנה, חדרי מורים ולכיתות י' וי"א, מחלקות לכולם את החומרים, ומציעות לבנות המתלבטות לפנות למוקד של חותם.

החוברת אותה מחלקים באולפנות מציפה את הדילמות בהן נתקלות רבות מהבנות ומציגה נתונים שונים על השרות הלאומי ועל ההשלכות של הגיוס לצה"ל, לצד נתונים על מספר בנות השרות הלאומי המשרתות, על מגוון התחומים והמקומות בהם ניתן לשרת, והיכולת לבחור היכן ניתן להתנדב.

לעיון בחוברת 'אחריי לשירות משמעותי'>>

להרחבה לחץ כאן>>

 

סיום מחזור הלימודים הראשון בבית המדרש לחברה

בית המדרש לחברה של ארגון חותם, הפועל ביישוב ניצן, סיים השבוע את שנת הלימודים הראשונה. בתכנית השתתפו אנשי חינוך ואנשי מקצוע מתחומי הרווחה והשירות הציבורי, שלמדו אחת לשבוע בתכנית לימודים מרוכזת שמטרתה בירור סוגיות חברתיות מזווית לאומית ויהודית, בין הנושאים שנלמדו בתכנית: בירור היחס בין  זכויות הפרט לאחריות חברתית,  התמודדות עם משברים ערכיים וחברתיים בעולם פוסט מודרניסטי, הקשר בין תפקודיות חברתית לזהות לאומית, מדיניות רווחה במקורות ההלכה ועוד.

 

מן התקשורת:

ארגון חותם חושף ראיון של הרב גורן – נגד גיוס בנות * נציג חותם חושף התבטאויות חמורות של בתיה דרור-כהנא בדיון בכנסת על מינוי אישה למנכל"ית בתי הדין * מנכ"ל הרשות לשירות לאומי: מקומה של בת דתייה הוא בשירות לאומי * הסרטון שיבלום את תופעת החילון בציבור הדתי? * דובר צה"ל תוקף, ארגון חותם מגיב * מחקר חדש: הציבור הדתי יולד יותר אך לא גדל * מי נותן את הטון בבחירת תכני הלימוד ביהדות בממלכתי? * הרב אריאל: בת שמצהירה שהיא שומרת שבת אין לחקור אחריה *

 

הצטרפו אלינו בפייסבוק ותישארו מעודכנים:

חותם - יהדות על סדר היום