ניוזלטר תשרי תשע"ז

מהנעשה בחותם: יהדות על סדר היום - שמירת שבת במרחב הציבורי, תגובה לקמפיין 'המשפחתית החדשה', מדיניות חברתית על פי התורה והצעות חוק.

שבת ארצית בנושא: שמירת שבת במרחב הציבורי

בעקבות סוגיות עבודות הרכבת בשבת, מתקיים בימים אלו בירור בדבר שמירת השבת במרחב הציבורי, ארגון חותם בשיתוף מרכז ליב"ה וארגונים נוספים יזמו שבת ארצית בנושא "שמירת השבת במרחב הציבורי" במטרה לחזק את ערכה של השבת הציבורית בישראל ואת חשיבותה כמקור הברכה לכל חיינו הפרטיים, הציבוריים והלאומיים. השבת התקיימה בפרשת כי תצא, השתתפו בה מאות רבנים שהעבירו שיעורים בבתי כנסת בכל רחבי הארץ לבירור ערכה של השבת במדינת ישראל.

להרחבה לחץ כאן>>

 

תגובה לקמפיין 'המשפחתית החדשה' של יבואנית המכוניות

אחת מיבואניות הרכב הגדולות בארץ, יצאה בקמפיין חדש שמציג משפחות חד מיניות וטוען שאף אחד לא יכול לקבוע מהי משפחה, במטרה לקדם מכונית משפחתית חדשה. ארגון חותם פרסם תגובה לקמפיין שמבהירה כי משפחה יש רק אחת, וכי הניצול הציני של היבואנית שדורס בדרך את ערכי המשפחה הוא לא מקובל ולא ראוי. התגובה של חותם גררה הדים רבים ופתחה הזדמנות לדיון מחודש על ערכה ומהותה של המשפחה בישראל.

לראיון עם מנכ"ל חותם אצל גבי גזית לחצו כאן>>

להרחבה לחצו כאן: http://news.walla.co.il/item/2999108

 

הצעת חוק חובת היוועצות במועצת הרבנות

פעמים רבות נדרשת ממשלת ישראל להכריע בסוגיות ציבוריות שיש להן משמעויות הלכתיות, אך בעוד שעל כל הליך חקיקה מתייעצים עם המומחים המקצועיים בתחום, וזאת על פי חוק חובת היוועצות, כשזה מגיע להלכה, איש אינו חושב להתייעץ עם הגוף המקצועי המוסמך בתחום ההלכה במדינת ישראל, הרבנות הראשית. כך קרה שבזמן שהתקיים דיון ציבורי סוער סביב עבודות הרכבת בשבת, איש לא חשב לשאול את הרבנות הראשית מהי עמדתה ביחס לנושא. כעת מקדם ארגון חותם תיקון להצעת חוק הרבנות הראשית שיקבע את מעמדה של הרבנות כגורם מייעץ בתחומי דת ומדינה שעל משרדי הממשלה וועדות הכנסת לפנות אליו לקבלת חוות דעת הלכתיות או ערכיות.

לעיון בהצעת החוק לחצו כאן>>

 

פנייה ליועץ המשפטי לממשלה בנושא קמפיין 'המשלוחים החיים'

לאחרונה החל קמפיין של ארגוני צער בעלי חיים, שכותרתו "לעצור את המשלוחים החיים" והוא מכיל דימויים המרמזים לשואה שבה נרצחו מעל 6 מיליון יהודים. הקמפיין שמתנגד להובלת עגלים לארץ בספינות, עושה שימוש ציני בכאבם וסבלם של אלפי ניצולי שואה, ומחלל את כבודם של מיליוני הנספים. ארגון חותם פנה ליועץ המשפט המשפטי לממשלה בדרישה לעצור לאלתר את הקמפיין המביש. עוד נטען במכתב כי אין שחר לטענות הארגונים כי המשלוחים נעשים בצורה אכזרית, ולפי בדיקת חותם כל המדינות המספקות משלוחי עגלים לישראל מחויבות לחוקים מחמירים של תברואה ויחס נאות לבעלי החיים. במידה וישנה בעיה נקודתית יש לדווח עליה למשרד הבריאות ולטפל בה באופן ענייני.

לקריאת המכתב המלא שנשלח ליועמ"ש לחצו כאן>>

להרחבה: http://news.walla.co.il/item/2993240

 

הצעת חוק לתיקון האפלייה של משפחות מרובות ילדים

על פי החוק הקיים  במדינה, כל משפחה 'חד-הורית' זכאית לקבל בתחילת כל שנת לימודים מענק לימודים. עם השנים, נוספה לחוק האפשרות לפיה גם משפחות נורמטיביות יכולות לקבל אותו, בתנאי שזו משפחה עם ארבעה ילדים ומעלה, הזכאית לאבטחת הכנסה או לאחת הגמלאות של הביטוח הלאומי. לעומת זאת, במשפחות החד-הוריות, הזכאות היא מיידית, ללא קשר לכמות הילדים, וללא תלות במבחן הכנסה, זאת למרות שישנן לא מעט משפחות 'חד הוריות' שהכנסתן לנפש גבוה משמעותית משל משפחות מרובות ילדים. בימים אלו מקדם 'חותם' חקיקה לתיקון המצב, שמטרתה להכפיף את מענקי הלימודים למבחני הכנסה, כך שמי שבאמת זקוק להם, יקבל אותם ללא קשר להיותו משפחה חד הורית או לא.

לעיון בהצעת החוק לחצו כאן>>

להרחבה: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/329011

 

מדיניות חברתית על פי התורה – מאמר תגובה

לאחרונה פורסם  במקור ראשון מאמרו של ד"ר בנימין פורת, המבקש לבחון את הצעת חוק יסוד: זכויות חברתיות לאורה של תורה. פורת מבקש לבסס את החוק על טענה מרכזית אחת, ששאלת היקף הסיוע לנזקקים לא תהיה תלויה במניפולציות של השלטון; וזאת ניתן לראות בתורה, שקבעה דיני צדקה קשיחים שאינם תלויים במדיניות שלטונית כזאת או אחרת. הרב עזריאל אריאל, ראש תחום חברה ומשפחה בחותם, מגיב למאמרו של ד"ר פורת ומציע נקודת מבט חברתית-יהודית לסוגיה.

לקריאת מאמר התגובה של הרב עזריאל אריאל לחץ כאן>>