ניוזלטר אב תשע"ו

מהנעשה בחותם: יום עיון והשקת בית המדרש החברתי, חוברת חדשה – השקעות כשרות ושמירת השבת במרחב הציבורי, עמדת חותם בנוגע להצעת החוק לצמצום קצב השחיטה ועוד נושאים שעל סדר היום.

 מהנעשה בחותם

יום עיון והשקת בית המדרש החברתי

לקראת השקת בית המדרש החברתי התקיים בניצן יום עיון והיכרות בנושא "סדר חברתי חדש: בין שיח זכויות לשיח אחריות". יום העיון נפתח בדבריו של הרב יגאל קמינצקי ולאחריו נשאו דברים הרב עזריאל אריאל שעסק בנושא התא המשפחתי, הרב קובי בורנשטיין שדיבר על  אינדיבידואליזם ביהדות ולסיום הרצאה מיוחדת של השופט בדימוס פיליפ מרכוס שעסק בשיח הזכויות בחברה ובמשפחה, פילוסופיה, היסטוריה ומגמות. בית המדרש לחברה יפעל החל מחשון תשע"ז במרכז תורה ומדינה שבניצן. בבית המדרש יעסקו הלומדים בבירור סוגיות חברתיות במבט יהודי. בין המרצים: הרב יעקב אריאל, הרב אלישע וישליצקי, הרב יגאל קמינצקי, הרב עזריאל אריאל, הרב ערן טמיר, הרב חן חלמיש, הרב יונתן מילוא, הרב אריאל בראלי, פרופ' אביעד הכהן השופט פיליפ מרכוס ועוד.

לצפייה בהרצאות מהכנס לחצו כאן>>

לצפייה בפרוספקט בית המדרש לחברה ובתכנית המלאה לחץ כאן>>

 

חוברת חדשה: משקיעים כהלכה – על השקעות כשרות ושמירת השבת במרחב הציבורי

משקי הבית בישראל משקיעים בקרנות פנסיה, תכניות ביטוח, קופות גמל וקרנות השתלמות ולעִתים גם בניירות ערך. מי שמנהל את המכשירים הכלכליים הללו בעבורנו הם סוכנים וחברות גדולות, המשקיעות את הכסף בבורסה. חלק גדול מן החברות מתנהלות בלא דופי, אולם הרבה מהן אחראיות לחילול שבת רב במדינת ישראל, שבעצם ממומן באמצעות הכסף שלנו. נוסף על ההיבט הערכי, בהשקעה בחברות בורסאיות בלא פיקוח יש גם בעיות הלכתיות של ממש כגון ריבית והנאה מרווחי שבת. חוברת חדשה מטעם ארגון חותם בשיתוף מכון כת"ר, סוקרת בקצרה את אפיקי ההשקעה השונים ומסבירה את המשמעות ההלכתית שלהם לציבור הרחב, החוברת מציגה את הבעיות הקיימות בתחום ומציעה פתרונות כשרים להשקעות. כל זאת במטרה לעורר את דעת הקהל להשקעה באפיקים הנכונים על פי ההלכה ובעיקר להביא למהלך שיחזק את שמירת השבת במרחב הציבורי של מדינת ישראל.

לעיון בחוברת לחץ כאן>>

 

כנס ציון וירושלים - והסערה התקשורתית בנושא נטיות הפוכות

בחודש הקודם התקיים בכנס ציון וירושלים במלון רמדה, שעסק בהתמודדות עם השפעת הרפורמה על המרחב הציבורי במדינת ישראל. הכנס נערך על ידי ארגון ליבה בשיתוף חותם.  בכנס נשאו דברים הרב הראשי הרב דוד לאו, הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן ונשיא ארגון חותם, הרב צבי שכטר ראש 'ישיבה - אוניברסיטי' בארה"ב, הרב מיכה הלוי רב העיר פתח תקווה, הרב שמואל אליהו רב העיר צפת ומייסד המכינה בעלי הרב יגאל לווינשטיין. הדוברים סקרו את ההשפעות השונות של אירגוני הרפורמה בנושאים שונים, ובכללם: נסיונות לפירוק הרבנות הראשית כגוף ממלכתי, החדרת תכנים זרים למערכת החינוך, החלשת רוח הלחימה של הפיקוד הבכיר בצה"ל, ועוד. בעקבות הסערה סביב דבריו של הרב יגאל לוינשטיין בכנס וסביב דבריו של הרב יעקב אריאל בכנס "משפחה: אתגרים וחזון" בנוגע ליחס לבעלי נטיות הפוכות, הוציא הארגון ביחד עם ארגונים שותפים נוספים, מכתב תמיכה ברבנים המביעים את עמדתם התורנית ללא חשש. על המכתב חתמו למעלה מ500 רבנים מכל רחבי הארץ. במכתב הבהירו הרבנים כי תפקידו של רב להביע את עמדתו התורנית ללא משוא פנים גם כאשר מדובר בסוגיות קשות מורכבות וכי הניסיון לסתימת פיות של רבני ישראל אינו מקובל, והרבנים ימשיכו להביע את עמדתם התורנית בכל סוגיה שידרשו לה.

לעיון במכתב הרבנים לחצו כאן >>

 

ארגון חותם בשיתוף כדת וכדין מגישים: הרצאה בנושא כתיבת צוואה כהלכה

הפער בין דיני הירושה בהלכה היהודית לבין החוק הישראלי, דורש מכל אדם שחפץ למנוע סכסוכים משפחתיים ולהבטיח את חלוקת נכסיו באופן הגון, להיערך לכך מראש בכתיבת צוואה שעולה בקנה אחד עם עמדת ההלכה ועם זאת מותאמת לחוק בישראל. ארגון חותם בשיתוף כדת וכדין מגישים הרצאת חובה לכל קהילה, על הפער בין דיני ירושה בהלכה, לבין חוק הירושה הישראלי, ועל הדרך לגשר על הפערים ולכתוב צוואה שתבטיח את עתידו של הרכוש ואת שלמות המשפחה. את ההרצאה מעביר הרב מנחם קופרמן, דיין מומחה לדיני ממונות, ראש ארגון 'כדת וכדין'

להזמנת הרצאה ולפרטים נוספים>>

 

התנגדות להצעת החוק לצמצום קצב השחיטה

בימים האחרונים עלתה לדיון בוועד השרים לחקיקה, הצעתו של ח"כ מיקי זוהר. המבקשת  לאסור שחיטת בעלי חיים זה לעיני זה ולצמצם את קצב שחיטת העופות ל4 עופות בדקה. ארגון חותם הוציא דף עמדה המביא את עמדת ההלכה בנושא וכן את ההשלכות הכלכליות על המשק הישראלי במידה והצעת החוק תתקבל. הארגון דוחה את טיעוניו של ח"כ מיקי זוהר, ומתבסס על מחקרים שנערכו בעשרות השנים האחרונות, מהם עלה שלא רואים כל תגובת פחד או מצוקה אצל בעלי חיים ששוחטים בעלי חיים אחרים בפניו. עוד צויין בדף העמדה כי משמעותה הכלכלית של שחיטת עופות בקצב של ארבע עופות בלבד בדקה, תייקר עד לאופן בלתי סביר את עלותו של העוף. ולכן, למרות החשיבות הגדולה של איסור צער בעלי חיים, היות ולפי המחקרים הקיימים אין בעיה הלכתית הנובעת משחיטת בעל חיים בפני חברו, והגבלת קצב השחיטה תביא לעליית מחירים חדה, צורכי האדם והחברה גוברים במקרה זה, ויש לדחות  את הצעת החוק.

לדף העמדה המלא לחצו כאן >>

 

חותם בתקשורת -  כותרות נבחרות:

לאחר הפרסום של מחדל אכיפת הקנסות על עברייני כשרות ובעקבות פניית חותם לפרקליטות, הרבנות תוכל לשכור עורכי דין חיצוניים כדי לגבות את הקנסות ולאכוף את החוק http://news.walla.co.il/item/2975751  *  סקר חדש: הציבור הישראלי רוצה להשקיע יותר במשפחה http://www.kikar.co.il/203628.html  *  הרב יעקב אריאל, נשיא חותם, מתייחס לסערה סביב דברי הרב לוינשטיין בכנס ציון וירושלים  http://news.walla.co.il/item/2979967 * גם הרב ציון ערוסי, ראש מחלקת משפט עברי בחותם מתייחס לסוגיות הנטיות ההפוכות http://www.inn.co.il/News/News.aspx/326379  *  ארגון חותם נגד הצעת החוק לצמצום קצב השחיטה http://www.inn.co.il/News/News.aspx/326761   *  הרב יעקב אריאל: מחדל שהציבור הדתי לאומי לא הצטרף למחאה החברתית http://www.kipa.co.il/now/68275.html  *  השופט בדימוס פיליפ מרכוס בכנס של חותם להשקת בית המדרש לחברה: שיח הזכויות הוא אנטי סוציאלי http://www.inn.co.il/News/News.aspx/327255  *  המשנה ליועמ"ש דינה זילבר מגיבה לפניית חותם בנושא מכתבה על הדרת נשים בבר-אילן  http://www.kipa.co.il/now/68448.html   *  ולסיום, האם לאדם דתי מותר לכהן כשופט? ארגון חותם מציג עמדה בעקבות השבעת שישה שופטים דתיים http://www.inn.co.il/News/News.aspx/327908

 

יהדות על סדר היום - עקבו אחרינו בפייסבוק