ניוזלטר סיון תשע"ו

מהנעשה בחותם: ארגון חותם למען הכשרות הממלכתית, כנס: כשרות ממלכתית בעיה או פתרון?, משפט עברי באתגרי הזמן, פרסום דו"ח חקיקה דתית בכנסת ה20, פעילות בנושא גיוס בנות לצה"ל, חוק מוסר התשלומים: הסוף לשוטף + אינסוף

ארגון חותם למען הכשרות הממלכתית

בתקופה האחרונה מערך הכשרות הממלכתית של ישראל נמצא תחת ביקורת, ונשמעים קולות רבים המבקשים לבטל  את "חוק איסור הונאה בכשרות", להפריט את מערך הכשרות הממלכתית ולהוציאו מתחום סמכותה של הרבנות הראשית. ארגון חותם התגייס למאבק לחיזוק הכשרות הממלכתית, בשיתוף עם ארגון כושרות.
חברות "כשרות לישראל"- חוברת מקצועית העוסקת בחשיבותו של חוק "איסור הונאה בכשרות" , סוקרת את מצב הכשרות בישראל היום, ומתייחסת לביקורות המופנות למערך הכשרות הממלכתית. החוברת כוללת מתווה פעילות לשיפור וייעול המערכת וכן הצעת חוק בנושא שתחזק את המערכת ותאפשר את ההגנה על הצרכן מפני הונאות כשרות.
לקריאת החוברת "כשרות לישראל" 

כנס: כשרות ממלכתית בעיה או פתרון?

בחודש אייר התקיים בכנס מקצועי בנושא הכשרות הממלכתית, בכנס הוצגו הליכי החקיקה השונים הנוגעים למערכת הכשרות הממלכתית, מכון כשורות הציג את ההתמודדות המורכבת עם נושא ההונאה בכשרות וחשף כי בפועל בית המשפט אינו מגבה את הרבנות באכיפת החוק, נושא נוסף שנידון בכנס הוא נאמנות המשגיח ותחומי אחריותו. הכנס לווה בפרסום עצומת רבנים הקוראים לחזק את מערך הכשרות הממלכתית, על העצומה חתמו עשרות רבנים מכל רחבי הארץ.
לצפייה בשיעורים מהכנס לחץ כאן

משפט עברי באתגרי הזמן

ארגון חותם והקליניקה למשפט עברי באוניבסיטת בר אילן, קיימו כנס בנושא המשפט העברי ובמרכזו פאנל שעסק בהצעת חוק יסודות המשפט העברי של יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). הצעת החוק מבקשת לחייב את השופטים לפסוק על פי מקורות המשפט העברי במקרה של לקונה משפטית. לצורך כך מבקש סלומינסקי להקים מכון לחקר המשפט העברי שייעץ לשופטים. בכנס השתתפו אנשי אקדמיה, משפט ורבנים.
ארגון חותם מברך על הצעת החוק ופועל לקידומה: "הצעת החוק הנוכחית מקדמת ולו במעט את נושא המשפט העברי שהוא מביא לידי ביטוי את אוצרות הרוח המיוחדים שלנו כעם". (עמיטל בראלי, מנכ"ל חותם)
 

פרסום דו"ח חקיקה דתית בכנסת ה20


מחלקת חקיקה של חותם פרסמה דו"ח מקיף שסוקר את הצעות החוק שקודמו בשנה האחרונה בנושאי דת ומדינה.  מעל מאה הצעות חוק הוגשו לכנסת הנוכחית, והדו"ח סוקר את ההצעות שעברו בקריאה טרומית. הדו"ח חושף מגמה ברורה המשקפת את נטייתו של הציבור, שתומך ברובו בשמירה על ערכי היהדות עליהם מושתתת המדינה. עם זאת, כפי שניתן לראות בהצעות החוק שלא קודמו, הניסיונות להפריט את שירותי הדת ולנתקם מרשות הרבים לא התמעטו, הן בתחום החקיקה בו פועלים כוחות שונים המבקשים לנתק ולהרחיק את היהדות מהמדינה, והן בתחום אחריותה של הרשות השופטת.  ארגון חותם ממשיך לעמוד על המשמר, ולפעול בכל המישורים כדי לחזק את המגמה החיובית של חקיקה יהודית, ושמירה על ערכי ההלכה במרחב הציבורי. נין לעיין בדו"ח באתר ארגון חותם או בדף הפייסבוק של הארגון: "חותם - יהדות על סדר היום"  www.chotam.org.ilפעילות בנושא גיוס בנות לצה"ל


ארגון חותם עוסק בסוגיית גיוס בנות לצה"ל כבר תקופה ארוכה, לאחרונה פורסמו מבחני לתמיכה של משרד החינוך בפעילות בלתי פורמלית של ארגונים המעודדים גיוס בנות דתיות לצה"ל. המחלקה המשפטית של חותם פנתה לשר החינוך נפתלי בנט, והציגה בפניו טיעונים כנגד החוקיות והלגיטימיות המוסרית של המהלך. במקביל פרסם חותם חוברת "בת חיל" המיועדת לבנות דתיות בכיתה י"ב, שמטרתה לברר האם יש צורך אמיתי בגיוס בנות לצבא, מהן אפשרויות התרומה של בנות דתיות לכלל ישראל, ומהן סוגיות הצניעות העולות משירות צבאי.


חוק מוסר התשלומים: הסוף לשוטף + אינסוף


תופעת התשלום הדחוי בשיטת "שוטף פלוס" היא תופעה שפוגעת קשות בעסקים הקטנים והבינוניים, שנאלצים לתת "הלוואה" ללקוח על סכום החשבונית, עד למועד פרעון מאוחר יותר, וזאת למרות שפעמים רבות הלקוח הגדול, כגון חברות ממשלתיות ומשרדי ממשלה, יכול לקבל אשראי גבוה יותר מהעסק הקטן שנאלץ לספוג את ההוצאות עד למועד לא ידוע. בימים אלו נידונה בכנסת הצעת חוק "מוסר התשלומים" שמטרתה להגביל את דחיית התשלומים, ארגון חותם, שפועל לקידום החוק, הציג בוועדת הכלכלה של הכנסת את עמדת ההלכה בנושא הלנת שכר שכיר, והוסיף המלצות ותיקונים לסעיפים שונים בחוק כך שיתאימו להלכה וישמרו על זכויותיו של העובד.
להמשך קריאה על חוק מוסר התשלומים